Zona Hastalığı

Halk arasında gece yanığı olarak bilinen ve yoğun ağrılara sebep olan zonanın ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri strestir. Çocukluk döneminde herkes suçiçeği hastalığı geçirmiştir. Bu hastalığın atlatılmasına veya aşı olunmasına rağmen, hastalığın virüsü vücuttan tamamen atılmaz. Duygusal sinir köklerinde saklı halde bulunan bu virüs, birçok rahatsızlık veya bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle tekrar uyanabilir.

zona

zona

Ayrıca bu virüsün yeniden ortaya çıkmasının nedenleri arasında stres, üzüntü veya aşırı yorgunluk gibi durumlar da mevcuttur. Bu gibi durumlardan dolayı virüs yeniden canlanır ve deriye doğru hızlıca ilerler ve zona hastalığı görülür. Daha sonra ağrı, kaşıntı, kızarıklık veya dökülme gibi durumlarla karşılaşılır. Çoğunlukla dökülme aşamasından birkaç gün önce ağrı, yanma ve kaşınma durumları ile karşılaşılır. Yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde şikayetler oldukça fazla olur. İlaçlarla hafifletilmeyecek şekilde şiddetli ağrılar görülebilir.

zona nasıl geçer

zona nasıl geçer

Erken Tedavinin Önemi

Ağrı ve döküntülerin kişiye aşırı rahatsızlık vermemesi ve ilerlememesi açısından erken tedavi oldukça önemlidir. Vücutta döküntülerin görülmesinden 96 saat içerisinde yapılacak etkili tedavi; döküntüyü, ağrıyı ve zonanın uzun dönem etkilerini azaltır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir