Yurt Dışında Yapılan Evliliğin Yurt İçinde Geçerli Olması

Hukuk sistemimize göre evlilik hali belirli şartlara bağlanmıştır. Bunlar yaş sınırı, evli olmama ya da evlenme ehliyeti gibi durumlardır. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde nikah memuru önünde yapılan evlilik geçerli sayılacaktır. Ancak bunlar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki evlilik gerekliliğidir.

evlilik

evlilik

Yurt dışında yapılan iki kişinin evliliği Türkiye’de de geçerli olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yurt dışında evlenmiş olan kişilerin durumu biraz daha farklıdır.

Evliliğin Türkiye’de de geçerli olabilmesi için

  • Yurt dışında bir evlilik yapılıyor ise mutlaka Türk temsilciliklerine haber verilmelidir.
  • ülke içerisinde evliliği gerçekleştiren kurum tarafından verilen belge yine Türk temsilciğine verilecektir.
  • Şayet evlilik yapılan ülkede bir Türk temsilciliği yok ise, belge düzgün bir şekilde Türkçeye çevrilir. Akabinde belge Dış İşleri Bakanlığınca onaylanır. Sonrasında Türkiye içerisinde herhangi bir nüfus müdürlüğüne teslim edilir.
evlilik düşüncesi

evlilik düşüncesi

  • Evlilik yapacak kişilerin bir tanesinin yabancı olması durumunda vatandaşı olduğu ülkenin temsilciliği ile iletişime geçilir. Türkçeye çevrilmiş belgeler ile diğer gerekli belgeler temsilciliğe teslim edilir. Bu teslim edilen belgeler Türk mevzuatına uygun şekilde hazırlanmış ise bu evlilik yurt içinde de geçerli sayılacaktır.

Mevzu bahis tüm işlemlerin Nüfus Kanunu mevzuatına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesinden sonra 1 ay içinde Türkiye’de bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine başvurmalı ya da yurt dışındaki temsilciliklerle iletişime geçilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir