VOİP Kurulumu Nasıl Yapılıyor?

Ülkemizde iletişim firmaları üzerinden alınan ve dolaylı olarak tüketiciye yansıtılan özel iletişim vergisi, telsiz vergisi ve katma değer vergisi gibi çeşitli kalemler üzerinden alınan vergiler nedeniyle telefon ve internet fiyatlarını yüksek. Tüketiciler için ciddi anlamda mali bir yük olan ve iletişimin pahalı olmasına neden olan bu vergiler nedeniyle tüketiciler daha hesaplı olan voip iletişim kanallarına yönelmiş durumda.

VOİP teknolojisi günümüzde sesli iletişim araçları arasında en uygun bütçeye sahip iletişim aracıdır. VOİP “Voice Over Internet Protocol” yani internet üzerinden sesli görüşme yapılabilmesini sağlayan bir teknoloji. Bu teknoloji kullanılabilmesi için voip kurulumu yapılması gerekir. Voip kurulumundan önce voip’in çalışma yöntemini ve özelliklerini bilmek daha faydalı olacaktır. Bu teknoloji daha çok şubeleri bulunan firmalar için büyük yarar sağlıyor ve firmalar kendi aralarında diledikleri kadar ücretsiz bir şekilde konuşabiliyor. Bunun için bazı voip cihazlarını kurulmasından sonra gerekli yazılımlarında yüklenmesiyle firma içi ücretsiz görüşme yapılabilir.

Firmanın kendi network ağı içerisinde ücretsiz görüşme yapabilir. Dışarıya arama yapmak mümkün değildir ve bunun için de ek cihazların ve yazılımların da kurulması gerekir. Voip kurulumu ise bu noktadan itibaren başlıyor. Kurulum firmanın ağına ve şube sayısına bağlı olarak kompleks ya da basit bir yapıya sahip olabilir. Firmanın kendi network ağı içerisinde kurduğu voip kurulumu basit yapıya dışarıya dönük olarak serves desteği alınarak yapılan voip kurulumu ise kompleks yapıya örnektir. Her iki kurulum durumunda da firmaların iletişim masraflarında ciddi oranda azalma olur.

SIP Server Nedir?

Ancak şehirlerarası ya da yurt dışı için voip kurulumu yapılacaksa bu durum kurulum maliyetleri olarak biraz fazla olsa da kısa zamanda kendini amorti edebilmektedir. Voip kurulumu esnasında firma network ağı içerisinde bulunan voip cihazlarının SIP server programının yüklenmesi ve oturumun açılması gerekir. SIP server dışarıyla bağlantının kurulmasını sağlayan voip cihazları için yazılan yazılımdır. Cihazlarınıza SIP server ağını online hale getirdikten sonra bu sefer Voip hesabı almanız gerekir. Tüm bunları yaptıktan sonra geriye son olarak bilgisayar üzerinden bir takım ayarlamaların yapılması kalıyor. Gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra internet üzerinden çok daha hesaplı fiyatlarla görüşme yapabilirsiniz.

Voip kurulumu yaptıktan sonra arama raporlarınıza bakarak ister cep telefonu, ister yurt içi isterse de yurt dışı paketlerinden birini satın alabilirsiniz. Aylık ya da yıllık olarak voip paketlerini 20 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz. Daha sonra ise şehir içi aramalarda dk. 0.0368, şehir dışı aramalarda 0,325 ( ülkelerin bulundukları bölgeler göre değişir) mobil hatlarda ise dakikası 0,850 TL’den başlayan fiyatlarla arama yapabilirsiniz. Böylece dünyanın her yerini çok uygun fiyatlara arayabilir, müşterilerinizle rahat rahat görüşebilir, dakika hesabı yapmadan istediğiniz kadar konuşabilirsiniz. Ay sonunda ise normal sabit hatlara ödediğiniz faturanın daha azını ödeyerek istediğiniz kadar voip kullanabileceksiniz.

Voip kurulumu sadece bilgisayarla sınırlı değil akıllı telefonlar üzerinden de kurulum yaparak cep telefonunuzu voip olarak kullanabilirsiniz. Android ya da İOS işletim sahibine sahip voip uygulamalarını indirerek anında kullanıma başlayabilirsiniz. Akıllı telefonlar üzerinde voip ile görüşme yaparken ücretlendirme operatör üzerinden değil standart voip hesabınız üzerinden yapılır. Bunun içinde akıllı telefonlarınızla voip hizmetini kullanırken internet bağlantısının olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu şekilde kolay kurulumuyla birlikte oldukça hesaplı olan voip kurulumunu çağrı merkezlerinde ya da şubelerinizde kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime; Voip kurulum İnternet alt yapısı üzerinde kurum için network ağı kurarak ücretsiz arama yapılmasını sağlayan sesli görüşme sistemi.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir