Veri Kurtarma Başarı Oranı Nasıl Arttırılır?

Yedeklemelerin ne kadar önemli olduğunu bilsek bile, çoğu insan yedekleme planlarını erteler çünkü yedeklemeye ihtiyaç duyabileceklerini düşünmezler.

Hangi sektörden bahsedersek bahsedelim, veriler önemli bir varlıktır. Nerede saklarsanız saklayın, tamamen güvenli olmayan kırılgan bir unsurdur.

Veriler çeşitli nedenlerle kaybolabilir. Virüs saldırıları, yolsuzluk, harici fiziksel hasarlar, kötü amaçlı yazılımlar ve fidye yazılımları bunlardan birkaçıdır. Kayıp verilerinizi kurtarmanın en etkili yolu, üçüncü taraf veri kurtarma yazılımlarından yardım almaktır.

Ancak, veri kurtarma yazılımı bile size %100 veri kurtarma garantisi vermez. %100 veri kurtarma, veri kaybı olayı gerçekleştikten sonra yapacağınız eyleme bağlı olacaktır.

Veri Kaybı Olayından Hemen Sonra Yapılması Gereken Takip İşlemleri

Piyasadaki veri kurtarma yazılımları ile insanlar yedeklemeyi pek düşünmezler. Her veri kaybının veri kurtarma yazılımı ile halledilebileceği kendi gerçekliklerini yarattılar.

Veri kurtarma yazılımı size %100 veri kurtarma garantisi vermez; eyleminiz, kaybolan tüm verilerinizi kurtarıp kurtaramayacağınızı belirler.

%100 veri kurtarma sağlamak için veri kaybı olaylarından hemen sonra yapmanız gereken eylemler.

Sürücüyü Kullanmayı Durdurun

Silinen veriler, aslında sürücüden kalıcı olarak silinmez. Sadece yeni verilerin kendisini bulması için adres bırakır. Bu, veri kaybettikten sonra sürücüyü kullanmaya devam ettiğinizde, yeni verilerin eski verilerin üzerine yazılacağı ve herhangi bir verinin kurtarılmasını imkansız hale getireceği anlamına gelir.

Bu nedenle, veri kurtarma şansınızı artırmak istiyorsanız, sürücüdeki tüm okuma ve yazma işlemlerinizi kısıtlayın. Ve hemen veri kurtarma işlemini başlatın.

Sürücüyü Yeniden Başlatmaktan Kendinizi Durdurun

Bir sürücü bozulduğunda veya hasar gördüğünde sistem, kullanmadan önce sürücüyü biçimlendiren bir komut istemi verir. Biçimlendirme, durumunuzu daha da kötüleştirecek ve kayıp verilerinizi kurtarmanızı zorlaştıracaktır.

Yapabileceğiniz en iyi eylem, sürücüyü olduğu gibi tutmak, kaybolan ve silinen dosyaları kurtarmak için veri kurtarma yazılımınıza bağlamaktır.

Depolamayı Birleştirmeyin

Uzmanlar, bir veri kaybı durumunda sürücüyü birleştirmemenizi tavsiye ediyor. Birleştirme, sabit sürücüyü birçok bölüme ayırır ve kaybolan verileri kurtarma şansınızı azaltır.

Sürücüyü Fiziksel Olarak Kurcalamayın

Bilgisayar parçalarını kullanmakta iyi olduğunuza inanıyorsanız ve veri kaybı yaşayan sabit sürücüyü kullanmaktan kendinizi kısıtlıyorsanız; tüm kayıp verileri taramak için sabit sürücüyü farklı bir bilgisayar sisteminde kullanmak iyi bir eylem seçeneğidir. Ancak bunu yalnızca mevcut durumunuzu kötüleştirmeden sabit sürücüyü etkili bir şekilde kullanacağınızdan eminseniz yapın.

Kurtarma İşlemini Anında Başlatın

Veri kurtarma işlemini başlatmak için bir dakika bile beklemeyin. Bir veri kaybıyla karşılaştığınız an, tarama için veri kurtarma yazılımınızı başlatın ve kaybolan verileri kurtarın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir