Tutumlu Olmanın ve Para Biriktirebilmenin Yöntemleri

Para her insanın hayatında bir anlamda ciddiye aldığı ve gücü sembolize eden bir unsurdur. Birçok insan hayatını idame ettirebilmek ve az da olsa kendi isteklerini yerine getirebilmek için gün boyu kendisini harap ediyor. Bu yoğun tempoya nazaran sıklıkla tatmin edici olmaktan uzak olan maaşlara tabii olunuyor.

ufak ufak birikim

ufak ufak birikim

Tasarruf da tam bu noktada insanların hem giderlerinin azalması hem de gelirlerin korunabilmesi adına yapılması gereken neredeyse zorunlu bir haldir. Tasarruflu olmak adına yapılması gereken ilk adım giderlerin kontrol edilmesidir. Örneğin aylık olarak yapılan harcamaların bir yere not edilmesi ve en azından 1 ay boyunca yapılacak harcamalar konusunda gereklilik düzeyini iyi tespit etmeye çalışmak belli başlı bazı alışkanlıkları edinmeyi kolaylaştırır.

Hangi Harcamaları Kısmak Mümkündür ve Para Nasıl Biriktirilir?

Maddi anlamda çok sıkışık olunmadığı müddetçe eğlence ve dışardan yemek söylemek gibi ufak tefek giderlere göz yummak sıkça rastlanan bir durumdur. Bu yüzden ilk adım bu tip harcamalara sınır getirmek olmalıdır. Haftada bir yerine ayda iki kez gibi git gide seyrekleşmeye gidildiğinde paranın nasıl da az harcandığı fark edilebilir.

birikim

birikim

Para biriktirme konusunda ise göz önünde olmayan ve kolay kolay açılmayan yerler bulmak gerekir. Özellikle bozuk paralar eksikliğinde çok belli olmadığı için biriktirmesi kolay olur ve bir süre sonra size ciddi sürprizler yapabilecek meblağlara dönüşebilirler.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir