Türklerin En Ünlü Pilavları

Her ülkenin kendi kültürüne uyan bir yemek bir kültürü var ve yine her ülkenin mutfağında öne çıkan yemekler ve lezzetler var. Örneğin Almanya’da öne çıkan lezzet patates ve patates yemekleri.

Türk mutfağı açısından bakıldığında ise karşımıza çıkanlar herkesin çok iyi bildiği üzere, kebaplar, pilavlar, köfteler.

Biz bu yazıda size Anadolu topraklarında öne çıkan pilavların bazılarından bahsedeceğiz, zira Türk mutfağında yer alan pilavlar bu yazıya sığamayacak kadar fazla.

  • Meyhane Pilavı: Kaliteli malzeme ile yapıldığında ve kıvamında piştiğinde başka bir şey yenmesine gerek bile olmayan bu lezzet, bulgur, yeşil biber, domates, soğan ve tereyağı ile yapılıyor.
meyhane pilavı

meyhane pilavı

  • Domatesli Pilav: Pilavlık pirinç, et ya da tavuk suyu, domates rendesi ve salçası, bu pilavın ana bileşenleri
  • Patlıcanlı Pilav: Türk mutfağının bilinen en eski pilavlarındandır. Kuşbaşı doğranmış patlıcanların, sotelendikten sonra pirince katılması ile yapılan bir pilav türüdür.
  • Hamsili Pilav: Bu listede, bu pilavın olmaması imkansız. İyice ayıklanmış hamsiler, pirinç pilavının üzerine döşenir ve fırında pişirilir. Sonuç damat çatlatan bir lezzet olur.
  • İç Pilav: Her ne kadar adı iç pilav olsa da tek başına yenilebilecek bir lezzet. Kuş üzümü, Şam fıstığı, tarçın gibi bol malzemeli olan bir pilavdır.
  • Perde Pilavı: Siirt ilinin kendisine has pilavıdır. Özel tenceresinde pişer. İçine keklik veya tavuk eti konur.
perde pilavı

perde pilavı

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir