Trafik Denetimi Kontrol Altında!

Ülkemizde trafik kazaları oranı giderek yükseliyor ve ne yazık ki bu kazaların çoğu ölümle sonuçlanıyor. Yüksek hız, kurallara uymama, kırmızı ışıkta geçme, hatalı sollama, alkollü araç kullanma ve daha birçoğu derken can kaybının ardı arkası kesilmiyor. Her gün trafiğe binlerce yeni araç katılırken, bu binlerce yeni kaza anlamına da geliyor. Trafik kazalarını ve buna bağlı olarak oluşan can kaybını önlemek için trafik denetlemelerinin artırılması iyi bir caydırıcı olabilir. Her şeyden önce trafik kurallarını hiçe sayan ve kural dışı araç kullanan kişiler sıklıkla cezalandırılmaya başlandığında kaza riski de en aza indirilecektir. Tabi ki her an her noktada bir trafik polisinin bulundurulması imkân dışı. Son dönemde mobeseler de trafik polisi gibi işlev görmeye başladı değil, ama trafik denetleme sistemi bu konuda beklenen sonuçlara ulaşılmasını sağlayabilir.

trafik denetleme

trafik denetleme

 

Ekin Technology ekibince geliştirilen trafik denetleme sistemleri sayesinde artık her yerde trafik kontrol altına alınabiliyor. Özellikle büyükşehirlerin en büyük sorunu trafik ve en büyük isteği düzenli bir trafiğe sahip olmaktır. İşte bu sırada devreye hayal edilen trafik düzenin sağlanması için trafik denetim sistemleri giriyor. Güçlü bir kontrol olanağı sunan bu sistemler düzenin bozulmasını engelliyor. Alışılagelen trafik polisi kontrolü ile trafiği düzenleme sistemini unutturan ve bunun teknolojik gelişmeler sayesinde de hayata geçirilebileceğini gözler önüne süren trafik denetleme sistemlerinde yüksek hız, kural dışı kullanım, kırmızı ışıkta geçiş ve diğer tüm ihlaller tespit edilebiliyor.

Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi Nedir?

Trafik denetleme sistemleri içerisinde yerini alan kırmızı ışık ihlal tespit sistemi, adından da anlaşılabileceği gibi istenilen bölgelerde kırmızı ışık ihlali yapan araçların tespit edilmesini sağlıyor. Kazalara sebep olan nedenler arasında ilk sıralarda yerini alan kırmızı ışıkta geçiş durumunun önüne geçmek için kırmızı ışık ihlal sistemleri en iyi caydırıcılardan biri diyebiliriz. Plaka tanıma sistemi ile entegre bir şekilde çalışan kırmızı ışık ihlal sistemi, kırmızı ışıkta geçen aracın fotoğrafını çeker, görüntüleri kayıt altına alır, plaka bilgisini merkeze göndererek işlem yapılmasını sağlar. Otomatik olarak cezayı keserek ruhsat adresine gönderilmesini sağlayan bu sistem kırmızı ışık ihlali oranında azalma sağlamıştır.

denetleme sistemleri

denetleme sistemleri

 

Hız İhlal Tespit Sistemi Nasıl Çalışır?

Hız ihlal tespit sistemi de kırmızı ışık ihlal sistemi gibi plaka okuma sistemi ile entegre şekilde çalışmaktadır. İstenilen bölgelerde tüm araçları kontrol eden bu sistem hepsini analiz eder ve bölgenin hız limitine uymayan araçlarını kayıt altına alır. Hızları ne olursa olsun plakalarını okuyarak cezai işlem yapılmasını sağlar. Birden fazla şeritli yolda, birden fazla yüksek hızlı araç olsa bile, her durumda plaka okumasını gerçekleştirebilen bu hız ihlal tespit sistemleri araç plakasından yola çıkarak hız sınırı aşma cezasının ruhsat adresine gönderilmesini sağlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir