Topuk Çatlaklarına Doğal Çözüm

Ayaklar günlük yaşamımızı idare ettirmek için oldukça önemlidir. Hem estetik yönden hem de sağlık yönünden topuklarda oluşan çatlaklar oldukça rahatsız edebilir. Topuklarda ilk başlarda beyaz çizgiler halinde oluşan çatlaklar sonrasında serinleşerek kötü bir görüntüye dönüşür. Topuk çatlaklarının ilerlemesi durumunda ise ağrı ve sızılar boy göstermeye başlar. Nemlendirici kremler ya da topukların ponzalanması ise her daim kalıcı çözümler sunmaz. Bunun yanı sıra topuk çatlak tedavisi ne kadar erken başlanır ise o kadar kolay çözümlenir. İlerlemiş topuk çatlaklarında ise mutlaka düzenli bakım uygulaması yapılması gerekir. Topuk çatlaklarının iyileştirilmesinde birçok farklı yöntem vardır. Bunların bazıları ise doğal çözümlerdir.

topuk çatlakları

topuk çatlakları

Ballı Su

Topuk çatlaklarında en temel uygulanması gereken şey topuğun yumuşamasının sağlanması ve bu alanda yer eden ölü hücrelerden arınmanın sağlanmasıdır. Bu sebep ile yarım kova sıcak su içine konulan bir bardak kadar bal ile doğal bir kür uygulaması yaparken aynı zamanda topuklarını hem yumuşamış olur, hem ölü hücrelerden arınır hem de gerekli nem dengesine kavuşur.

ballı su

ballı su

Karbonat

Topuk çatlakları dâhil olmak üzere birçok cilt tedavisinde kullanılan karbonat tam bir mucizedir. 2 litre kadar ılık su içine 1 tatlı kaşığı kadar karbonat eklenerek ayaklar bu karşım içinde yarım saat bekletilir. Sabah ve akşam düzenli olarak yapılması gereken kürün 10 gün boyunca tekrarlanması önerilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir