Tatlı Krizi Nasıl Geçer?

Bazı dönemlerde, başta kadınlar olmak üzere pek çok insan tatlı krizi yaşar. Hatta durum öyle bir hal alır ki, çikolata veya şekerli bir şeyler bulunamadığında bazı kişiler depresifleşebilir veya nikotin krizine giren bir insanın verdği tepkileri verebilir. Bunun sebebi, çoğu zaman psikolojik durumların vücuttaki bazı hormonları etkilemesinden kaynaklanır.

tatlı krizi

tatlı krizi

Bu yüzden şekerli gıdalar, vücudun mutluluk kaynağı olan serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Fakat tatlı krizi sürekli bir hale geldiğinde kilo almak, kaçınılmaz bir durum olur. Dolayısıyla bu tür ataklarla baş etmenin yollarını bilmek gerekir.

Tatlı Krizinin Sebepleri ve Çözümleri

Genelde uzun süre aç kalmaktan ve ara öğünlerin atlanmasından kaynaklanan düşük kan şekeri, tatlı isteğinin daha da artmasına sebep olur. Dolayısıyla bu sorunu sık yaşayan kişilerin fazla kilo almamak adına, her 2 ya da 3 saatte bir ara öğün tüketmesi gerekir. Fakat bu, ara öğünlerde herşeyin yenilebileceği anlamına gelmez. Bu yüzden meyve, yoğurt, kuruyemiş, kurumeyve gibi hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

tatlı krizi nedenleri

tatlı krizi nedenleri

Sağlıklı bir yaşam ve formda bir vücut için, tatlı veya çikolatalar direkt tüketilmek yerine, diğer besinlerle karıştırılmalıdır. Örneğin çikolata ile kaplanmış badem, fındık gibi besinler hem lezzetli hem de enerji verici yapısı gereği tatlı isteğini tatmin ederken, kısa sürede kişinin doymasını da sağlar.

Hiçbir şey tatlı isteğini gidermiyorsa yapılacak en iyi şey, onu unutturacak bir yürüyüşe çıkmak ve temiz hava almaktır. Bunun dışında oyun oynamak, heyecanlı bir kitap okumak gibi oyalayıcı aktiviteler de tatlı isteğini unutturan etmenler arasındadır. 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir