Süt ve Süt Ürünleri

Yeryüzünde bulunan bütün dişi memeli hayvanların doğum yaptıktan sonra meme bezlerinden salgılanan bembeyaz bir renge sahip kendine has bir kokusu bulunan biyolojik sayılan sıvıya süt adı verilir.

süt ürünleri

süt ürünleri

 

Gıda teknolojisi içinde süt denildiği zaman genel olarak akla ilk inek sütü geliyor.

Sütün Önemi

Sütü hammadde kabul ederek üretilen peynir, yoğurt, tereyağı, dondurma, kefir gibi ürünlere süt ürünleri denilir. Ülkemizde sevilerek tüketilen süt ürünleri peynir ve yoğurttur. Fakat genel olarak değerlendirildiği zaman insanların beslenme fizyolojisin de süt ve süt ürünlerinin yeri çok büyüktür.

süt ve süt ürünleri

süt ve süt ürünleri

 

İçerdikleri bileşenler ile süt ve ürünlerinin biyolojik değeri oldukça yüksek bir değere sahiptir. Kalsiyum ve fosfor deposu olarak bir numaralı besin olan süt ve süt ürünleri, kemik gelişimi ve sağlığı açısından vazgeçilmez besinlerdendir.

Yaşlılar ve çocukluk çağındakilerin fazlaca tüketmesi gereken sütü sevmeyenler genelde peynir ve yoğurt tüketmeye özen gösterirler. Sütte bulunan süt proteinleri metabolizma için gerekli olan maddelerin sentezinde hammadde olarak görev alır. Süt yağının insan vücuduna en büyük katkısı ise beyin gelişimi konunda etkili olmasıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir