Sivilcenin Oluşum Nedenler

Genellikle ergenlik dönemi ile birlikte görülmeye başlayan sivilce bir deri hastalığıdır. Özellikle deride yağ oranının fazla olduğu bölgelerde görülürler. Ergenlik dönemi ile başlamasının yanında ilerleyen yaşlarda da sivilce oluşumu görülebiliyor. Kadın erkek fark etmeksizin herkeste ergenlik dönemi ve sonrasında sivilce diğer adı ile akne görülmesinin sebepleri ile birçok nedene bağlı olarak değişebiliyor.

  • Yağ Bezeleri

Sivilce oluşumuna sebep olan en önemli sebep yağ bezeleridir. Kıl köklerinin içinde bulunduğu gözenek içinde yer alan yağ bezeleri vardır. Yer alan bu gözeneğin tıkanması sonucunda ise akne oluşumu ile karşılaşırız. Dışarıya çıkamayan bakteriler gözenek içinde kalarak sivilceler için ortam hazırlamış olur.

  • Sağlıksız Beslenme Alışkanlığı

Cildin yağ dengesini bozacak olan sağlıksız ya da düzensiz beslenme bu dengenin bozulması ile birlikte sivilce oluşumuna zemin hazırlarlar. Aşırı kuruyemiş tüketimi, yağlı yiyeceklere öğünlerde sıklıkla yer verilmesi, spordan uzaklaşma gibi sebeplerden dolayı sivilce oluşumu daha çok görülür.

  • Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünlerin birçoğu cildin dengesini bozmanın yanı sıra gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna sebep olur. Kozmetik ürün alımınızda mutlaka içeriğine dikkat edilmesi ve cildin her akşam temizlenmesi gerekir.

  • Diğer Sebepler

Sivilce oluşumunda etkili olan diğer faktörler arasında stres, mevsim değişiklikleri, kullanılan ilaçların yan etkisi, vitamin eksikliği,güneş kremi, cilt tipine uygun olmadan kullanılan bakım ya da kozmetik kremleri yer alır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir