Siklamen Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Halk arasında tavşankulağı olarak da bilinen siklamen çiçeği birçok farklı renk tercihini bize sunuyor. Kırmızısı beyaz ve pembe renkleri ile balkonlara şenliği getiren çiçek ayrıca soğuk havalarda da bize enerji sunuyor. Siklamen çiçeğini sadece kendiniz için değil sevdiklerinize hediye olarak da seçebilirsiniz. Bakımı son derece kolay olan siklamen çiçeği size çiçeklenme mevsiminde bir sürü güzle çiçeğini sunarken aynı zamanda yavrulayarak yepyeni fidelere de sahip olmanıza imkân sunar.

çiçek

Siklamen çiçeği diğer olarak güneşlenmek istemez. Özellikle güneşin dik geldiği öğlen güneşi tüm bitkiler gibi onları da rahatsız eder. Siklamen çiçeğinizin su isteği de farklıdır. Dinlenme döneminde çok fazla sulanma ihtiyacı hissetmez. Bunun ile beraber çiçeklenme döneminde ise biraz daha dikkatli bir sulamaya yer açarak toprağın nem durumuna göre su vermeniz önerilir.

Siklamen Çiçeğinin Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Siklamen çiçeği kolay bakıma sahip olan bir çiçekti. Yeni satın aldığınız siklamen çiçeğini en az bir yıl saksından çıkarmayabilirsiniz. Bunun ile beraber saksı değişiminin gerekli olduğu zaman ise saksı içinde büyüdüğü dönemdir. Siklamenin çoğalması sonrasında yapılabilecek olan işlem için ise yeni saksı tercihinin sadece bir boy büyük olan seçim ile gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra siklamen çiçeğinin saksı değişiminde mutlak toprağında yeni olması önemlidir. Sıklamen saksı değişimi çiçeklenme dönemi sonrasında dinlenme zamanında yapılır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir