Sıcak Havalardan Çocuklarınızı Koruyun

Bildiğiniz üzere Ramazan Bayramı’nın ilk günlerinden bu yana yurdumuzu tarifsiz bir sıcak aldı. İstanbul ve Ankara gibi illerimizde hava 35-40 dereceyi zorlarken Şanlıurfa’da sıcaklık 60 dereceyi görmüş vaziyette. Hal böyle olunca insanlarda büyük bunalımlar yaşıyor. Ama asıl bunalımı çocuklar yaşıyor. Güneş dünyanın en yararlı enerji kaynağı olsa da fazlası özellikle çocuklara çok zararlı.

sıcak havalara dikkat

sıcak havalara dikkat

Bebeklere Dikkat

Çocuklarınızı sıcak havaların zararlı etkilerinden korumak siz ebeveynlerine düşüyor. Uzmanlar sıcak havalardan korurken aynı zamanda bu havaları fırsata çevirmeye dayalı tavsiyelerde bulunuyor. Küçük çocuklarda ve hatta bebeklerde yetişkin insanlara nazaran ter bezleri daha azdır. Bu da sıcaklardan çok daha fazla etkilenmelerine yol açar. Bundan dolayı çocuklarınızı sıcak havalara karşı ince giydirin. Siyah, lacivert, kahverengi gibi koyu ve kapalı renkler giydirmekten de kaçının. Bu renkleri güneş çok sever çünkü. Açık renkler giydirin ve üzerini daima serin tutun. Bol bol su içmesine de özen gösterin.

güneşte bebeklere dikkat

güneşte bebeklere dikkat

Çocuklarınızın sıcak günlerde sağlığını kaybetmemesi için uzmanların söylemlerine kulak verin. Özellikle 6 aylık veya daha küçük olan bebeklerde güneşten koruyucu melenin pigmenti daha azdır. Bu yüzden kesinlikle bebekleri güneşten korumalısınız. Özellikle yazlık bir bölgedeyseniz güneş kremlerini tercih etmenizde de ciddi manada yarar var. Çocuklar için üretilen güneş kremlerini tercih ederek güneşten korunmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca başlarına güneş geçmesine de mani olmak adına kesinlikle bir şapka takmalarına dikkat edin.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir