Sezeryan veya Normal Doğum İkilemi

Günümüzde anne adayları sezeryanla doğumu tercih etmeye başladılar. Bunda fazla sancı çekmemek ve doğum sırasında bebeği riske atmamak gibi unsurlar etkili oluyor. Ama herhangi bir sorun yoksa, her şey yolunda gidiyorsa uzmanlar normal doğumun her zaman daha iyi olduğunu belirtiyorlar. Çünkü doğum yapmak doğanın dişi canlılara verdiği bir özellik, yani normal bir olay. Normal doğum sonrası kadınlar birkaç saat sonra kendilerini toparlayıp bebeklerini emzirmeye başlayabiliyorlar. Sezeryanla olan doğumlarda ise hastanede iki üç gün geçirmek gerekiyor.

doğum yapmak

doğum yapmak

Sezeryan Gereken Durumlar

Ortada tıbbi bir gereklilik yoksa her zaman doğumun normal olacağını planlayın diyen doktorlar bunun bebek için de daha iyi olduğunu söylüyorlar. Doğum sırasında sıkışan bebeğin ciğerleri böylece nefes almak için daha hazır hale geliyor. Sezeryanda ise anne karnındaki sıvı ortamdan aniden çıkmak, ciğer solunumuna geçip nefes almaya alışmak onu çok daha fazla şaşırtıyor.

doğum

doğum

Ama ilerleyen yaşlarda tüp bebek yöntemi ile hamile kalmışsanız, psikolojik olarak normal doğumu kaldıramayacaksanız, bel fıtığı gibi zorlanmaya gelmeyen tıbbi durumlarınız varsa, ya da bebekleriniz ikiz veya üçüzse doktorlar zaten sizi sezeryana yöneltecekler. Bütün bunların dışında kendinize ve bebeğinize güvenin, doğanın verdiği yeteneği kullanın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir