Şekerin Zararları

Her geçen gün sağlıklı olmak konusunda yeni adımlar atılıyor, alışkanlıklar değişiyor. Bu alışkanlıkların başında ise şeker kullanma alışkanlığı geliyor. Birçok kişi daha önce şekersiz çay içmezken şu an şekersiz çay içenlerle içmeyenler neredeyse eşitlendi. Bunda şekerin, özellikle rafine şekerin zararlarının farkına varılması büyük rol oynadı.

şeker

şeker

Şekerin Zararları Nelerdir?

Beyaz, toz şekerler genellikle GDO içerir. Vücut bu şekerin tüketilmesiyle zarara uğrar. Aşırı şeker tüketimi ise ilk önce kalbi vurur. Kalp tarafından yapılan pompalama işlemini etkileyerek zarara uğrama riskini arttırır. Kötü kolestrolü de arttıran şeker bel bölgesinde yağlanmaya yol açarak yine kalbe etki eder. Obezitenin de sorumluları arasındadır.

şekerli yiyecekler

şekerli yiyecekler

Özellikle çocuklarda vücudun belli bölgelerinde birken yağların gerekçesi şeker tüketimidir. Leptin adı verilen hormon doyma hissini bildiren hormon olup şeker bu hormona olan direnci arttırarak gereğinden fazla yemek yemeye neden olur. Diyabet riskini arttırır. Bağışıklık sistemini zaafa uğratır. Gereğinden fazla şeker karaciğere zehir etkisi yapar ve alkol gibi zarar verir. Kandaki insülin miktarını arttırır. Yüksek insülin seviyesi kansere kadar varan kronik hastalıklara davetiye çıkarır. Diş çürümelerini de hızlandıran şeker çabuk yaşlanmaya neden olur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir