Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, insan gözünün renkler arasındaki farklılıkları ayırt edememesi rahatsızlığıdır. Retina bölgesinde renk algısı üç ayrı pigment yaratmaktadır. Kırmızı, mavi ve yeşili kapsayan bu pigmentlerde bir düzensizlik yaşandığı zaman insan gözü renkleri tam olarak algılayamaz ve farklı görmeye başlar.

renk körlüğü

renk körlüğü

Renk körlüğü yaşayan kişiler bütün renkleri soluk görebileceği gibi aynı zamanda tek bir rengi de net göremeyebilir.

Yaygın olarak görülen renk körlüğü vakalarında ise genellikle kırmızı ile yeşil renginin ayırt edilememesi görülür. Renk körleri sanıldığı gibi tüm dünyayı siyah ve beyazdan ibaret görmezler. Renklerin Bazılarını soluk ya da normal insan gözünün gördüğünden daha farklı görürler.

Erkeklerde Daha Yaygın Görülüyor

Toplumda yaygın olarak rastlanan renk körlüğü genetik faktörlerden dolayı erkeklerde daha fazla görülür. Erkeklerin %9’luk kısmında kadınların ise %6’lık kısmında renk körlüğüne rastlanmaktadır.

körlük

körlük

İnsanlar genellikle renk körü olduklarını kendi yöntemleri ile anlayamazlar. Bu sebeple göz doktorlarının uyguladıkları renklerin içine yerleştirilmiş olan rakamları ayırt etme testleri yapılır. Test sonucunda ise renk körlüğü teşhisi koyulur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir