Plaka Numaraları Nasıl Belirleniyor?

Trafik içerisinde hareket halinde olan motorlu binek araçlara verilen numara levhalarına plaka denilmektedir. Plakalar araçlar için kısmi anlamda bir T.C. kimlik numarası niteliği taşımaktadır. Araç sahibi değiştiğinde isteğe bağlı olarak plaka numaraları değişebilir ya da aynı plaka ile yeni sahibi aracını kullanmaya devam edebilir.

 

Trafik kurallarının ihlal edilmesi durumunda yetkililer araç şoförünün ehliyet numarasına ceza yazabildiği gibi aynı zamanda araç plakasına da ceza yazabilmektedir. Genellikle şehirler arası yollarda sonradan arkanızdan gelen trafik cezaları plaka üzerine yazılan cezalardır.

Aracınıza plaka alırken bağlı bulunduğunuz ildeki emniyet müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Araç ile ilgili istenen evraklar tamamlanmış ise kısa süre içerisinde aracınız için bir plaka numarası sağlanır. Eğer özel bir plaka numarası istiyorsanız bunun için ek ücret çıkabilmektedir.

Araç plakalarının ilk kısmı bulunduğunuz ili temsil etmekte, ortada yer alan 2-3 karakterli ifade bulunduğunuz ilçeyi temsil etmekte ve son kısımda yer alan numara ise aynı ilçedeki araçları birbirinden ayırt etmektedir.

Araç plakaları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz http://www.plakalar.gen.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir