Parfümlerde Kullanılan Bitkiler

Parfüm yapımında kullanılan kokulu ve aromatik olan bitkiler aslında yüzyıllar boyunca koku amacı ile kullanılmıştır Günümüzde birçok farklı kokuları ara notalara yerleştirerek oldukça etkili farklı kokular yaratılıyor. Konusunda uzman olan kişiler tarafından geliştirilen bu yeni kokularda birçok çiçek ve bitki kullanılıyor. Parfüm yapımında sıklıkla kullanılan çiçek ve bitkileri sizin için araştırdık.

Yasemin

Hoş kokusu ve muhteşem çiçekleri ile dikkati çeken yasemin çiçeği özelikle bayan parfümlerinde sıklıkla kullanılan kokular arasında yer alıyor.

Nane

Erkek ve bayan kokularında aromatik etki yaratması için tercih edilen hoş bir koku artırıcıdır.

Paçuli

Odunsu kokuya sahip olan paçuli genellikle erkek parfümlerinde tercih edilip aynı zamanda kış bayan kokularına da ara nota olarak değerlendiriliyor. Doğal bir sakinleştirici olan paçuli bitkisinin ana vatanı Hindistan’dır. Konsantrasyonu artıran ve stresi azaltan etkilere de sahiptir.

Lavanta

Hoş bir kokuya sahip olan lavanta esans olarak da değerlendiriliyor. Parfümlerin ara notalarında genellikle kadın kokularında kullanılır.

Portakal

Keskin ve hoş kokusu ile dikkati çeken portakal kokusu erkek ve bayan kokularında tercih edilen aromatik bir kokudur. Hoş ve son derece kalıcı parfüm yaratılması için portakal esansından yararlanılıyor.

Papatya

Yaz kokularında kullanılan papatya oldukça yumuşak ve ıtırlı kokusu ile parfümlerde tercih ediliyor. Genellikle kadın kokularında kullanılan papatya ara notalarda ya da baskın notalarda kullanılabiliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir