Oturma Odası Nasıl Güzelleştirilir?

Yaşamda en çok vakit geçirilen yer şüphesiz evlerimizdir. Evler işlevlerine göre değişik alanlara ayrılmaktadır. Bu alanlar hacim olarak ayrılır. Mutfaklar yemek pişirme alanıyken, banyolar kişisel bakımlarımızı yaptığımız, yatak odaları uyku alanlarıdır. Gelelim en çok vakit geçirip bazen yemek yediğimiz, bazen uyuduğumuz bazense oturup bir şeyler yaptığımız oturma alanlarına. Bu alan evin her yaştan bireyin en çok kullandığı alandır. Bundan dolayı bu alanın herkese hitap edip aynı zamanda hoş vakit geçirecek iyi bir dekorasyon ile yaşam alanına dönüştürülmesi gerekir. Diyelim ki mevcut alanlarda büyük değişiklikler yapmanız imkansız, hem bütçe olarak hem de almış olduğunuz objelerden dolayı. Küçük dokunuşlarla bir oturma odası nasıl güzelleştirilir diye soruyorsanız bu yazının devamını okumanızı ve sıralı maddelere  göz atabilirsiniz.

1)Ayna kullanımı

Mevcutta bulunan oturma alanında ayna kullanımı odanızı ferah gösteren en önemli objelerdir. Bunun yanında odanızı daha büyü gösterecektir.

2)Bitki kullanımının düzenlenmesi

Oturma alanlarına bitkiler yerleştirebilirsiniz. Bu bitkileri klasik bir vazo ya da sepete koymaktansa hasır dekoratif sepetlere koyabilirsiniz. Toprak onlarının yeşile en çok yakıştığı renklerden biri olduğunu unutmayın.

3)Minder ve yastıklar

Minder ve yastıklar genellikle oturma odalarında en çok göz ardı edilen noktalardan biridir. Odanızı değiştirmek ve güzelleştirmek için öncelikle o çok istediğiniz tonu ya da fazla iddialı diye almadığınız koltuk takımını düşünün. Bu renkleri koltuk takımınıza uygun renklerde farklı farklı desenlerle bir araya getirirseniz adeta koltuk takımın değiştirmiş gibi göze geleceğine emin olabilirsiniz.

4) Koltuk şalları

Son zamanlarda da oldukça popüler olan şeylerden biri de koltuk şalı. Bu şallar istenilen tonları elde etmek ve evin enerjisini değiştirmek için kullanılabilir. Bir iki şal ile istediğiniz tarza yakın bir görüntü elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda sıkıldığınızda tamamen değiştirebilirsiniz. Hem yıkanması hem de bütçe olarak tercih edilebilecek bir elemandır.

5)Standartlara göre hareket etmemek sizin elinizde.

Orta sehpa ya da kitaplıklar sadece temel işlevinde kullanmak yerine orta sehpaya ya da televizyonunuzun alt ünitesine birkaç kalın kitap koyup yanlarına mumlarınızı birleştirerek oldukça şık ve modern bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Son tavsiyelere gelecek olursak ;

Gündüzleri gün ışığından en fazla olacak şekilde yararlanınız. Buradaki temel şey perdelerdir.
Fazlalıkları, kıyamadığınız obje ya da bibloları atamıyorsanız kapaklı bir dolaba kaldırın. Kötü görüntülere yer vermeyiniz.

Işık renginiz de gün ışığına yakın renkler olmalı bunun için sarı ışık tercih etmeniz daha kaliteli bir atmosfer yaratacaktır.

Bu alanda bulunan fazla ya da kalın halılar yerine parkeleri gösterecek ince dokulu kilimler oldukça hoş bir tercih olacaktır.

Yaşam alanınızda çok fazla desen ve renk tercih etmek yerine temel ürünler için benzer renklerin tonlarını tercih edip hareket katmak için ise minder, yastık, mumlar ve bitkileri kullanabileceğiniz gibi oldukça hareketli bir kilimde tercih edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir