Otomasyon Nedir ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Teknolojinin her anlamda sağladığı hızlı ve sürekli gelişme pazarlama, iş ve ekonomi dünyasında da çok büyük bir etki yapmaya devam ediyor. Sadece üretim ve satışın önemli olduğu süreçler oldukça geride kaldı. Pazarlama hızı ve reklam rekabeti artık tüm süreçlerden çok daha önemli.

Zamanın ve hızlı olmanın çok önemli olduğu iş dünyasında patron ve çalışanların büyük yardımcısı olan otomasyon sistemleri artık herkes tarafından kullanılıyor. Tüm süreçleri tek bir noktadan takip ederek eski sistemde ortaya çıkan karışıklıkları ve takip zorluğunu ortadan kaldıran otomasyon sistemleri ile işiniz artık çok daha kolay.

otomasyon nedir

otomasyon nedir

Otomasyonun Faydaları

Otomasyon sisteminin en önemli faydalarından biri sağladığı zaman faydasıdır. Bu da daha çok zaman ve daha çok kazanç demektir. Süreçlerin bilgisayarlar tarafından kontrol edilebilmesi firmalar ve üreticiler için çok büyük fayda sağlar.

Bir diğer faydası ise rekabet faydasıdır. Rekabet ortamında atak ve bir adım önde olmak yarışta her zaman sizin daha önde olmanızı sağlar. Ayrıca insani hataları tamamen ortada kaldıran bir otomasyon sistemi her daim faydalıdır.

otomasyon

otomasyon

Otomosayonun Dezavantajları

Otomasyon sistemleri patronlar ve işveren açısından çok fazla dezavantaja neden olmamaktadır. En büyük dezavantajı kurulum aşamasındaki maliyetidir ki buda uzun vadede kara dönüşecektir.

Çalışanlar açısından durum pek bu kadar parlak değil. İnsan gücünün önemini büyük ölçüde ortadan kaldıran bu sistemler, işsizlik oranının artmasına ve işten çıkarmaların çoğalmasına neden olmaktadır.

otomasyon makinaları

otomasyon makinaları

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir