Nem Oranının Cilt İçin Önemi

Ciltteki değişimler yaşa bağlı olduğu gibi aynı zamanda birçok çevresel etki de bunu tetikliyor. Mevsimsel değişikliklere uyum sağlamaya çalışan cilt, havanın nem oranına, güneşin yakıcılığına, yağmurdaki muhtemel toksik maddelere maruz kalarak, soyulma, yer yer renk değişimleri ve pullanma gibi sıkıntılar yaratıyor.

cilt maskesi

cilt maskesi

Cildin canlılığını korumak ve bu sıkıntıların önlenebilmesi için ise cildin doğal yapısına her durumda sadık kalmak gerekecektir. Kişiden kişiye değişen cilt nemliliği yaşanılan bölgenin kuruluğu, genetik olarak cilt yapısı gibi sebeplere bağlıdır. Ancak insandaki cilt neminin optimum aralığa çekmek pullanma, soyulma gibi sorunları yok edecektir. Bu da cilde belli sıklıklarla bakım yapmak ve nemlendirici, koruyucu gibi ürünler kullanarak çözülebilir.

maske

maske

Günlük olarak kullanılan sabunlarda temel amaç cilt yüzeyinde biriken kiri atmaktır. Ancak sabunlar kiri yok ederken ciltteki doğal olarak ihtiva edilen yağ ve nemi de beraberinde götürür. Bu sebeple ilk adımda günlük olarak kullanılan temizleyici ürünleri, doğal yollardan elde edilen ve mümkünse doğal bitki özleri içeren markalardan yana tercih etmek gerekir. Maalesef ki bu kesin çözüm getiremiyor. Çünkü tek sıkıntı temizlik ürünlerinden kaynaklanmıyor. Hava koşulları gibi kontrol edemediğimiz şartların yarattığı olumsuzlukları gidermek için kesinlikle doğal ve bitkisel özütler içeren koruyucu ve nemlendirici ürünlerin kullanılması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir