Müze Ziyaretçisi Belgeseli

Televizyon pek çok kişi tarafından özellikle çocuklar için zararlı kabul ediliyor. Doğruluk payı çok olsa bile her şeyde olduğu gibi bu iletişim aygıtının da iyi tarafları yok değil. Belgeseller buna örnek gösterebilir. Ama iyi belgesellerden bahsetmek gerek. Belgesel olarak yayınlanan çoğu programın öğreticiliği tartışılır.

göbekli tepe

göbekli tepe

Fakat bunların içinde bazı programlar var ki gerçekten emek ürünü, özenle hazırlanmış, herkesin özellikle öğrencilerin kesinlikle seyretmesi gereken belgeseller.  NTV tarafından yayınlanan, TÜRSAB’ın, Kültür Bakanlığı’nın ve Bilkent’in katkılarıyla hazırlanan bu program dizisi Kasım 2014’te yayınlanmaya başlandı. Şimdilerde bazen yeni gösterimleri yapılıyor. Dünyanın En Büyük Müzesi Türkiye belgeseli unutulmayan bir program.

Anadolu’yu Tanımak

Müze Ziyaretçisi belgeseli 13 bölümden oluşmuştu ve Göbeklitepe, Çatalhöyük, Hititler, Hatay Arkeoloji Müzesi, Afrodias, Efes, Truva, Pergamon, Hierapolis, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Galata Mevlihanesi ve en büyük müzemiz olan memleketimizin  en ihtişamlı salonu İstanbul’daki Topkapı Müzesi diyerek çok incelikli bir anlatımla sunulan Topkapı Müzesini anlatıyordu.

müzeler

müzeler

Gidip yerinde görmenin tadı bir başka olsa bile bütün bunları evinizde oturup seyretmek apayrı bir keyif. 12 bin yıllık insanlık tarihi önünüze seriliyor. Müzeler zamanın mekana dönüştüğü yerler olarak tarif ediliyor. Müze Ziyaretçisi belgeseli ise müzelerimize ve tarihimize gereken önemi veriyor ve bize anlatıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir