Mutlu Çocuk Doğru Beslenme

Ne konuşursak konuşalım, konu dönüp dolaşıp çocukluğumuza geliyor. “Örselenmiş bir çocukluk, işte bütün hikaye” diyen şarkının sözleri doğruyu söylüyor. İşi çok daha büyüten saplantılara, güvensizliklere ve hayal kırıklıklarına girmeden konuyu beslenme yönüyle ele alalım. Çocuklar neyi nasıl yemek istiyorlarsa biraz onları dinlemek gerekiyor. Daha doğrusu siz ne yerseniz çocuğunuz da onu seviyor, siz elinize kitap alırsanız çocuğunuz okumayı seviyor. Onunla birlikte ya da tek başına yaptıklarınız onu etkiliyor.

obezite

obezite

 Obezite Artık Bir Tehlike

Doğru ve yeterli yemek yemeyi çocuk ancak ailede öğrenebilir. Annesi ve babası salata yiyen bir çocuk salatayı severek büyüyor. Ya da haftada iki kere evinde balık piştiğini gören bir çocuk balığın yenmesi gerektiğini öğreniyor. Baskı altında olmadan, mutlu ortamlarda yemek yiyen çocuklar hayatları boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğreniyorlar.

obezite nedir

obezite nedir

Çocuklarımızın geleceği, sağlığı ve yeme davranışları için ailece planlar yapmak çok önemli. Güzel anıların kalacağı sofralar çocuk büyütmenin ayrılmaz parçası. Yemek hazırlarken duyduğunuz heyecan, sofrayı kurarken yaşayacağınız huzur onlara yansısın. Güzel anılar olsun ama bir taraftan da geleceğin problemi olan obeziteyle başı derde girmesin diye porsiyon kavramını da onlara öğretelim. Ev yemeklerinin lezzeti kadar miktarın yeterliliği de ancak çocuklukta öğreniliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir