Mutfaklarda Artık Değişik Çizgiler Var

İstediğiniz kadar yemek pişirmeyi ve mutfak işlerini sevmem deyin, günlük hayatta bir süre sonra mutfaklar yaşamın merkezi olurlar. Hele ki bizim gibi köklü bir yeme içme birikimine sahip Akdeniz kültürlerinde evi planlamanın en önemli bölümlerinden biridir. Mutfak dekorasyonu da şimdi buna bağlı olarak apayrı çeşitlemeler sunuyor.

modern mutfak tasarımı

modern mutfak tasarımı

Pratikliğe dayalı Amerikan tarzı mutfakların yanında yemek zamanı bütün ailenin toplandığı büyük bir yemek masasının temel olduğu İtalyan tarzı geniş mutfaklar seçebileceğiniz dekorasyon fikirleri arasında. Fransız veya İtalyan filmlerinden hatırlarsınız, mutfakta geçen sahneler muhakkak vardır. Bizdeki ocakbaşı sözü bile bu yere verilen önemi gösterir, bir çeşit saygıyı anlatır. Ama şimdilerde değişen dünyanın izleri oturaklı ve kocaman mutfaklara da yansıyor, modern çizgiler daha çok tercih ediliyor.

İşlevsellik Öne Çıkıyor

Dekorasyon dergilerinin mutfak bölümlerine göz attığımızda fonksiyonelliğin kesinlikle ön plana çıktığını görüyoruz. Yapılacak işin en rahat ve en kolay biçimde yapılması demek olan fonksiyonel anlayış mutfakların her köşesinde faydalanma üzerine kurulu.

mutfak tasarımları

mutfak tasarımları

Eldeki hacimler en mantıklı şekilde değerlendiriliyor. Geniş alan isteyen İtalyan tarzı mutfak dekorasyonlarında bile ahşap ve tuğla görünümlü döşemeler yerini metalik tasarımlara, duvarlara asılan metal tarzı askılıklara veya metal ayaklı masalara bırakıyor. Sanki zamanın hızı ve ruhu böylece mutfaklara yansıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir