Muratdere Madencilik’ten Bilecik için Dev Yatırım

Pragma AŞ iştiraki olan Muratdere Madencilik, madencilik alanında yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en gözde şehirleri arasında yer alan Bilecik için yeni bir yatırım yapacağı duyurulan Muratdere Madencilik, dev bir bakır-molibden projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bozüyük ilçesinin Muratdere köyünde bulunan ve 90’lı yılların en önemli madencilik işlerinin yapıldığı maden sahalarını yürüten MTA, 2000’li yılların başında bu bölgede başarılı çalışmalar sergilemişti. Çalışmaları ile dikkat çeken bu bölge daha sonra yabancı bir şirket tarafından satın alınmıştı. 2012 yılında ise tamamen yerli sermayeli olan Pragma AŞ tarafından bu bölge satın alınmıştı.

muratderemadencilik1

2012 yılında başlanan yeni araştırma ve geliştirme çalışmaları ülkemiz sermayesine büyük bir katkı sağlamıştı. Satın alım işleminden sonra faaliyetlerine devam eden Pragma AŞ, dünya standartları içerisinde resmi izinlerini alarak bütün çalışmalarını sürdürmüştü.

Çalışmalar neticesinde ruhsat sahalarında tenörleri %0.52 Cu (Bakır), 125 ppm Mo (Molibden) olan 16 milyon tonluk bir cevher rezervi belirlenmişti. Elde edilen rezervin ülke ekonomisine tekrar kazandırılması için ise yeni bir yatırım projesi için harekete geçirildi.

Pragma Aş ve Muratdere Madencilik projesinin toplam yatırım bedelinin 210 milyon TL olacağı belirtiliyor. Ayrıca projenin işletme harcamalarının ise 680 milyon TL olacağı belirtilmiş durumda. Bu projenin Türkiye ekonomisine katkısının ise 3.2 milyar TL olacağı söyleniyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir