Migrene İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Hareketli bir hayat yaşayan çoğu kişinin migren rahatsızlığı olabiliyor. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilmek için ise beslenme alışkanlıklarınızda ufak tefek değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Su

Pek çok farklı rahatsızlıkta olduğu gibi migren rahatsızlığında da suyun olumlu etkileri bulunmaktadır. Migren hastalığına sahip olan kişilerin günde 1 ile 1.5 litre arasında su tüketmeleri gereklidir. Böylelikle vücuda yeterli su alınır ve kan basıncı dengesi sağlanır.

migren

migren

Baharat

Acı biber, tarçın ve zencefil gibi baharatlı yiyecekler migren ağrılarınızı hafifletir. Acı biberi kurutulmuş bir şekilde sebzeli yemekleriniz ile birlikte tüketebilirsiniz. Günde yalnızca 1 öğün tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kuruyemiş

Badem, yer fıstığı, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler tüketerek migren ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Seratonin maddesini de yükseltebilen kuruyemişler ağrının geçmesine sebep olurlar.

migren ağrısı

migren ağrısı

Yeşil Sebze

Koyu yeşil sebzeleri bol bol tüketerek migren ağrılarına karşı oldukça iyi bir direnç kazanabilirsiniz. Ispanak, marul, pırasa ve brokoli gibi yiyecekleri tüketirseniz magnezyum ve kalsiyum ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aşırı pişirmeden taze sıkılmış limon suyu ile tüketeceğiniz sebzeleri her gün birer porsiyon tüketebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir