Meyve ve Sebzelerin Kabuklarını Soymak Gerekli mi?

Daha sağlıklı bir yaşam için beslenme düzenimiz içerisinde meyve ve sebzelere gereken önemi vermek önemlidir. Haftalık beslenme düzeniniz içerisinde mutlaka sebze yemeklerine ve akşamları mevsim meyvelerine yer açmanız genel beslenme düzeninizin daha ideal olmasını sağlarken aynı zamanda vitamin ve minerallerin ideal şekilde bedeninize ulaşmasını da sağlamış olursunuz.

kabukların faydaları

kabukların faydaları

Genel olarak sebze ve meyvelerin kabuklu olarak tüketilmesinden yana olan uzmanlar özellikle bazı meyvelerin ve sebzelerinin soyulması ile vitamin değerlerinin düşürüldüğüne de değiniyorlar. Fakat günümüzde doğal tarımın olmaması ve zirai ilaçlama adı altında zehirleme yapılarak üretilen meyve ve sebzeler sebebi ile insanlar kabuklarını soyarak yemeği tercih ediyorlar. Peki, doğru olan meyve ve sebzelerin kabuklarını soyarak tüketmek mi yoksa soymadan mı tüketmeliyiz?

Soymalı mı Soymamalı mı?

Meyve ve sebzelerin kabuklarının soyulması her ne kadar meşakkatli olsa da özellikle tarım ilaçlaması ile zehir ile tanışan meyvelerin ve sebzeleri soyarak tüketiyoruz. Uzmanlara göre özellikle renkli olan kabuklara sahip meyve ve sebzelerin lifli kaynağının ve çoğu vitaminin kabuğunda olduğunu vurguluyorlar.

meyve sebze kabukları

meyve sebze kabukları

Yapılan açıklamalara göre en çok soyulan patates ve salatalık kabuklarından arındıkları zaman oldukça az bir değere sahip olan bir sebze durumuna düşüyorlar. Uzmanlara göre bol su ile yıkamanın tarım zehirlerinden kurtarabileceğine değinirken insanların uzun vadede hastalıklara sebep olan bu zehirlerden çekinceleri devam ediyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir