Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Yanlış beslenme ve egzersiz azlığı nedeniyle yağlanma ve fazla kilolar, insanların korkulu rüyası olmuştur. Kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmak gerekir. Metabolizmayı hızlandırmak, yağların yakımınım hızlandırır. Bunun için yapabileceğimiz basit yöntemler vardır.

Metabolizmanın Dostları

Öncelikle, uyku düzeni çok önemlidir. Gece en geç 12.00’da yatılmalı, sabah da en geç 08.00’da kalkılmalıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Su, sindirim ve dolaşım için çok önemlidir. Uzun süre aç kalınmamalıdır. Çünkü uzun süre aç kalmak, metabolizmayı yavaşlatır. Az ve sık yemek metabolizmayı canlandırır. Düzenli olarak yoğurt, kuru baklagiller, taze sebze ve meyveler tüketmek önemlidir. Kahve ve çaylar kafein içerdiğinden dolayı metabolizmayı çalıştırır. Yeşil çay da metabolizmaya iyi gelen çay türüdür. Bunun dışında haftada 3-4 gün 45 dakikalık yürüyüş, yağ yakımında çok önemlidir. Öğün kaçırılmamalı ve en az 4 öğün alınmalıdır. Akşam 19.00’dan sonra yemek yememeye özen gösterilmelidir. Kas kütlesi arttırılmalıdır. Çünkü kaslar, yağların en büyük düşmanıdır ve metabolizmayı hızlandırır. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği, pirinç pilavı yerine de bulgur pilavı tercih edilmelidir.

Metabolizma Dostu

Metabolizma Dostu

Ayrıca baharatlar, metabolizmayı hızlandırmada önemli yardımcılardır. Proteinli gıdalar da tok tutma özelliğine sahiptir. Kafein metabolizmayı hızlandırır. Gece yatarken de bir bardak süt içmek metabolizma hızlandırmada size yardımcı olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir