Meme Kanseri Belirtileri Nedir?

Kötü huylu tümörler meme kanseri nedenidir. Meme kanseri kendini belli eder. Evinizde yapacağınız göğüs muayenesi ile ilk teşhisi kendinize koyabilirsiniz. Ayda bir yapmanız yeterli. Ayna karşısında yaparsanız daha net şekilde göğsünüzde yumru olup olmadığını anlarsınız. Elinizle göğüs çevrenizi yoklayın. Yumru ile karşılaştığınız zaman doktora görünmeniz çok önemli.

meme kanseri

meme kanseri

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Adet dönemi dışında göğüste şişlik olması meme kanseri belirtisidir. Deride kırışma ya da çukurlaşma varsa dikkat edin. Ters meme ucu ya da şişlik ve meme ucu yerinin değişmesi de belirtisidir. Döküntü ve hassasiyet durumlarında kendiniz hemen göğsünüzü kontrol edin. Meme ucu akıntısı olup olmadığını her zaman kontrol etmelisiniz.

kanser

kanser

Meme kanserinde bazı risk faktörleri de bulunur. 40 yaş üzeri bayanlarda risk oranı fazladır. Genetik yatkınlıkları göz önüne almayı unutmayın. Gençlik döneminde göğüs bölgeniz radyasyona maruz kaldıysa risk oranınız fazladır. Sigara içenlerde de risk oranı fazladır. Düzenli mamogram ile meme kanseri tanısına erken çözüm yolu bulabilirsiniz.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir