Manyetizma Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Manyetizma, kabaca hareket halinde olan elektrik yüklerinin birbirlerine karşı hareketlerini inceleyen bir fizik alt dalıdır.

Manyetizma Nasıl Ortaya Çıkar?

Bu fiziki olayı meydana getiren manyetik alanlardır. Maddenin temel bir parçası veya elektrik akımı üzerinde bir manyetik alan oluşabilmektedir. Bu manyetik alan ise daha başka elektrik akımları ve manyetik momentleri etkiler. Bilindiği üzere manyetik alanlar belli bir ölçüde her maddeyi etkilemektedir. En çok etkilediği bilinen madde ise kalıcı mıknatıslardır. Kalıcı mıknatıslar ise  ferromanyetizma adı verilen kalıcı bir manyetik momente sahiptir.
Ferromanyetizma önünde bulunan ’ferro’ ekinden türetilmiştir. Ferro demir anlamına gelmektedir.  Çünkü kalıcı mıknatıs ilk olarak “manyetit – Fe3O4” adı verilen demir elementinin doğal bir formu olarak gözlemlenmiştir. Kısaca manyetizma elektrik yüklü parçacıkların hareket etmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Manyetizma

Manyetizma’nın Tarihçesi Nedir?

Antik Yunan zamanında Magnesia adı verilen günümüzde ise Manisa adını verdiğimiz bölgede M.Ö 2000’li yıllarda bazı kaya parçalarının kendisine bazı metalleri çektiği gözlemlenmiştir. Bu bazı metalleri çeken kaya parçalarına ise daha sonra ”Magnetit” (Mıknatıs-Fe3O4) adı verilmiştir. Mıknatısın icadı ise insanlık için çok önem taşımaktadır. İlk olarak mıknatıs pusula yapımında kullanıldı ve denizciler için yön bulmada çok büyük katkı sağladı.  MÖ. 1100’lü yıllarda Çinli denizciler pusulayı yön bulmada kullanıyorlardı.

Bu alanda yapılan ilk bilimsel çalışmayı 1600 yılında William Gilbert”“De Magnete, Magneticisque Corporibus, et de Magno Magnete Tellure” ( Mıknatıs, Manyetik Cisim ve Büyük Bir Mıknatıs, Dünya ) kitabıyla yapmıştır.

Manyetizma Nerelerde Kullanılır?

Bilindiği üzere ilk kullanım alanı pusulalarda olmuştur. Günümüzde kullandığımız telefon, radyo, bilgisayar gibi sayabileceğimiz teknolojik aletlerin yapımında mıknatıs kullanılmaktadır. Bunun yanında Buzdolabı kapaklarında, bazı çantaların kapak kısımlarında ve buzdolabı üzerine yapıştırılan süslemelerde de kullanılmaktadır.

Büyük hurda yığınlarının içinden demir parçalarının ayıklanmasında büyük manyetik alanlar yani mıknatıslar kullanılmaktadır. Lojistik sektöründe ise ağır yükleri kaldırmak için vinçlerde kullanılır. Elektrik elde etme amacıyla elektrik santrallerinde  jeneratörlerde kullanılır.  Sıvı maddelerin içinde bulunan demir bileşenlerinin ayrımında da kullanılmaktadır. Bunun yanında elektrikli motorlar, kapı zilleri gibi bazı ürünler mıknatısla birlikte çalışmaktadır. Manyetizma metal parçaların birbirinden ayrılması gerektiği yerde birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında özellikle teknolojik aletlerin yapımında saydığımız ürün ve benzerlerinde kullanılmaktadır.

 

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir