Lys’de Az Kaygı Çok Başarı

Günümüzde uygulanan üniversiteler geçiş sınav sistemi oldukça uzun ve meşakkatli bir maraton. Bu maratonun en önemli oyuncuları ise elbette gençlerimiz. Gençlerimizin bazı şeyleri başarmak için, emeklerinin karşılığını alabilmek için öncelikli olarak sıkı bir biçimde çalışmaları şart. Bilindiği gibi ülkemizde uygulanan sınav sistemi 2 kademeli.

YGS ve LYS olarak adlandırılan bu sınavlar yapılacak tercihlere göre farklılık gösterebiliyor. Genellikle LYS sınavından 4 ay gibi bir süre önce yapılan YGS sonrasında birçok öğrenci üzerinde motivasyon düşüklüğü ve heyecan kaybı gözlenebiliyor. Biraz daha boşlama yaşanabiliyor. Kaygı duymayan birçok öğrenci ikinci kademedeki sınavda ise başarısız olabiliyor.

YGS-LYS

YGS-LYS

Yapılan Araştırmalar Var

Bu konuda Yeditepe Üniversitesi tarafından ortaya konulan bir araştırmaya göre LYS için az da olsa kaygı duymak gerekiyor. Tamamamen boşlayan öğrencilerin başarı seviyesinin düştüğü ancak kaygı sahibi olan ve çalışan öğrenciler için bu durumun geçerli olmadığının altı çiziliyor. Ancak bu kaygı yine çok olmayacak ve engellemeyecek derecede ortaya çıkmalı. Aksi taktirde yine olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir