Lohusa Döneminde Stresin Etkileri

Yeni doğum yapan anneler için en önemli şey anne sütüdür. Anne sütünün bol miktarda olması, bebeğin yeteri kadar beslenmesi için önemli bir durumdur. Beyinde salgılanan ve hipofiz bezi olarak adlandırılan bölgeden salgılanan, prolaktin hormonu, anne sütünün oluşumunu düzenleyen bir hormondur. Anne stresli olduğu zamanlarda bu hormon belirgin olarak azalır ve bu durum anne sütünün daha az salgılanmasına neden olur.

gebelik

gebelik

Bu nedenle, özellikle lohusa dönemlerinde annelerin mutlu ve stressiz olmaları gerekir. Bunun yanı sıra, lohusa döneminde beslenme durumu da anne sütünü etkileyen bir başka durumdur.

Lohusa Döneminde Dengeli Beslenme

Normal bir insanın bile dengeli beslenmesi gerekli iken, yeni doğum yapmış ve lohusa döneminde olan annelerin dengeli beslenmeleri daha da önemlidir.

Bu dönemlerde belli besin gruplarını organik halleri ile almaları gerekir. Tükettikleri besinlerde katkı maddesi olmamasına dikkat edilmelidir.

hamilelikte stres

hamilelikte stres

Şeker tüketimi bu dönemlerde azaltılmalıdır ve özellikle doğal tatlandırıcılı besinler tüketilmelidir.

Günde en az 3 litre sıvı tüketimi gerekir. Özellikle komposto ve süt tüketimi faydalıdır. Bunun yanı sıra, mineral bakımından zengin olan, kuru kayısı ve kuru erik tüketimi de fazlalaştırılmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir