Lazer Tedavisi Nedir?

İlk kez 1960’lı yıllarda kullanılan ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çok daha aktif bir şekilde kullanılan lazer tedavisi vücudun bir bölgesine yoğunlaştırılmış ışığın seanslar halinde verilmesi ve bu bölgenin uyarılması prensibine dayanan bir tedavi şeklidir. Günümüzde pek çok alanda kullanılmaya başlanan lazer teknolojisi en çok cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik tedavilerde karşımıza çıkıyor. Oysa bu teknoloji nörolojik hastalıklarında tedavisinde de kullanılabilir.

Nörolojik hastalıkların tedavisi amaçlandığında nikel – kadminyum ve helyum neon lazer türleri kullanılıyor. Cildin alt tabakasında bulunan dokuya iletilen ışınlar bu dokuda yer alan hücreler tarafından kullanılıyor ve enerjiye dönüştürülüyor. Vücutta bulunan hücrelerin hastalığı kendi kendine tedavi etme yönünden yani iyileştirici yönünden faydalanmayı hedefliyor. Lazer teknolojisi sadece hücreleri harekete geçirme amacıyla kullanılıyor. Peki, lazer tedavisi vücutta ne gibi etkiler yapıyor?

lazer tedavisi

lazer tedavisi

Lazer Tedavisinin Vücuttaki Etkileri

Öncelikle bu tedavi şeklinin kan dolaşımını iyileştirme gibi son derece önemli bir etkisinin olduğunu belirtelim. Aynı zamanda hücrelerin metabolizmasına da etki ediyor ve metabolizmalarında bir artış olmasını sağlıyor. Bu sayede hücrelerin iyileştirme etkisini daha güçlü şekilde kullanmaları mümkün hale geliyor. Vücutta iyileşmeyi sağlayan kallojenlerde bir artış meydana geliyor ve vücut çok daha hızlı iyileşiyor. Kas dokularında da artış olmasını sağlayan lazer tedavisinin yara iyileşmesini sağlayan hücreleri e uyardığını belirtelim.

Dokunun onarım hızının artması da bundan kaynaklanıyor. Bağışıklık sistemini de uyaran bu tedai vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Sinir sistemi fonksiyonlarının güçlenmesini sağlıyor olması da dikkatlerden kaçmıyor. Lazer tedavisinin uygulandığı bölgelerde iltihaplanma ortadan kalkabiliyor ve ödem de azalıyor. Bir anlamda vücudun kendi kendine pek çok sorunu ortadan kaldırmasını sağlayacak sistem harekete geçiriliyor da diyebiliriz.

Lazer Tedavisi Bağışıklığı Nasıl Güçlendiriyor?

Bu tedavinin sağlık için son derece önemli olan bağışıklık sistemi üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunu öğrenmek için hemen https://www.aliakben.com/lazer-tedavisi/ adresine tıklayabilirsiniz. Bu sitede tedaviye yönelik olarak merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz. özellikle ağrı kesini etkisinin nasıl ortaya çıktığı ve hangi hastalıklarda bu tedavinin uygulanabildiği gibi sorularınıza da yanıt bulmanız mümkün olacak!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir