Kredi Notu Nedir?

Hayatınızda herhangi bir kredi kullanımı yaptıysanız veya taksitli bir ürün aldıysanız bunların hiçbirini yapmayıp kredi kartı dahi kullandıysanız sizin KKB’ye (Kredi Kayıt Bürosu) bağlı bir kredi notu puan değeriniz var demektir. Peki nedir bu  kredi notu?

kredi notu nedir

Kredi notu, sizin tüm finansal geçmişinizin tek bir yerde toplanıp bu kapsamda tüm aktivitelerin analizi sonucu elde edilen puanlamaya denir. Bu not sizin kredi kartı veya kredi borcu ödeme alışkanlıklarını, mevcut borcunuzu, kredi kullanım oranınızı göz önüne alarak hesaplanır. Yani kısaca bu not sizin kredi geçmişinizi matematiksel değerlerle göz önüne serer. Bu not kredi alımından tutun da, beyaz eşya, telefon, ev, araba ve benzeri herhangi bir ürün alım zamanında karşınıza çıkar. Bir nevi güven ölçütü oluşturmaktadır.

Kredi notu 1 ile 1900 arasındadır. 1 en düşük ve riskli not olmaktadır. Bu not arttıkça risk oranınız düşecek ve kredi kullanma durumunda işler sizin için daha iyi olacaktır. Risk durumu notu şu şekildedir:

  • En riskli grup: 0-699
  • Orta riskli grup: 700-1099
  • Az riskli grup: 1100-1499
  • İyi: 1500-1699
  • Çok iyi: 1700-1900

Kredi Notu Neye Göre Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuzun %32’sini mevcut borçlarınız oluşturur, %45 gibi ciddi bir oranı ise sizin borç ödeme alışkanlıklarınız oluşturur, %5 yeni krediler, %18 kredi kullanım sıklığı oluşturur. Bu oranlar Findeks’in kredi notu hesaplamasına göredir.

Kredi Notunuzu Nasıl Öğrenirsiniz?

Ülkemizde kredi notunu yalnızca KKB belirlemektedir. KKB ise bu not belirleme işlerini Findeks firmasına devretmiştir. Findeks’e yatıracağınız belli bir miktar ücret karşılığında kredi notunuza erişmeniz mümkün. Findeks’e internet sitesi üzerinden kayıt olup oradan başvuru yaparak ulaşmanız çok rahat olacaktır. Bunun dışında bazı bankalar internet bankacılığı üzerinden de bu kredi not isteme işlemi gerçekleştirmekte. Yine ücretli bir işlemdir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Size airt olan kredi notu düşük ve bunu yükseltmek istiyorsunuz ancak tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Kredi notunuzu yükseltmek için en faydalı ve en önemli çözüm borçlarınızı zamanında ödemeye dikkat etmeniz ve mevcut borç durumunuzu minimum seviyesine hızla çekmeniz olacaktır. Borç ödemesinin zorda kalmadıkça asgari tutarını değil tamamını ödemeye özen göstermelisiniz. Gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece sık sık kredi başvurusunda bulunmayınız. Hele de bu kredilerin onaylanmama durumu kesinlikle notunuzu düşürecek etkenlerdendir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir