Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Banka Kartları ve kredi kartları belirli özellikleri ile birbirini benzerler. Bu özellikleri arasında ikisinden de alışveriş yapabilmenizi ve para çekebilmeniz yer alır.

Fakat bu işlemlerin yapılmasında değişse bile sonucunda belirli farklar mevcuttur.

kredi kartı

kredi kartı

Sahip Olduğunuz Para ve Borçlandığınız Para

Kredi kartınızda sahibi olmadığınız bir paraya borçlanırsınız. Banka kartınız ile ise hesabınızdaki para ile ödeme yaparsınız.

Yani sahibi olduğunuz para ile borcunuzu ödersiniz. Bunun akabinde de anında banka kartınızın hesabından para düşer.

Kredi kartınızda ise özellikle taksitli alışverişlerde hesap dönemi sonunda borcunuzu görür ve ödemesini belirlenen süre içersinde gerçekleştirmeniz istenir.

banka kartı

banka kartı

Banka kartınız ile hesap dökümü almanız için ATM cihazlarına ya da şubelere gitmeniz söylenirken Kredi kartınızın hesap dökümü sizin belirlediğiniz adrese ya da telefonunuza anında bildirirlir.Ayrıca dökümünü de ev ya da iş adresi, mail adresinize isteyebilirsiniz.

Ayrıca banka kartları ve kredi kartları arasındaki farklardan biri de, banka kartınız ile para çektiğinizde kendi paranızı çekip faiz ödemezsiniz.

Fakat kredi kartı ile nakit avans çektiğinizde bu bir kredi olarak nitelendirilerek bunun üzerinden faizi ödersiniz. Taksitli avans çekiminizde bu faiz daha da artar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir