Köpek Korkusu Neden Olur?

Bireyler günlük yaşantılarında hiç beklemedikleri bir anda karşılarına çıkan bazı durumlarda bilmedikleri bir korkuyu, fobiyi yaşayabilirler. Bu anlık durumlar aslında bireyin içinde bulunan bir korkuyu da ortaya çıkartmış olur.

Bireyler, kaygı bozukluğundan dolayı güvenli hissetmedikleri ortamlardan ya da canlılardan korkabilirler. Kişinin güvenliğini bozan durumlarla ilgili korkularının olması her ne kadar normal karşılansa da bunun aşırı derecede fobi olması da gerçekte ciddi bir psikolojik bozukluktur.

köpek

köpek

Köpekle ilgili durumda böyledir… İnsanlar, bebeklik dönemlerinde bir saldırgan köpek tarafından saldırıya uğramaları ya da çocukluk dönemlerinde yaşanan ani bir köpek hareketi nedeniyle korku yaşanmış olabilir. Bundan dolayı ise, köpeğe karşı fobi oluşmuş olabilir.

köpek sevgisi

köpek sevgisi

Birey Köpek Korkusundan Nasıl Kurtulur?

Şefkatin olmadığı ortamlarda ya da kendini güvensiz hisseden yerlerde büyüyen kişilerde kişilik fobileri oluşur. Bunlardan kurtulmak adına bir psikolog ile görüşerek psikoterapi alınabilir. Ayrıca yaşanmış olan korkuların tetiklenmesi ve unutulması adına da en uygun şekilde bireyin köpeğe karşı olan doğru yaklaşımının sağlanması, psikoterapi alınacak olan psikolog tarafından sunulması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir