Kemik Sağlığı Nasıl Korunur?

İlerleyen yaş ile birlikte kemiklerde ufak tefek kayıplar da ortaya çıkabilmektedir. Erken teşhis koyulmayan durumlarda ise kemiklerin azalması beraberinde kırılmasını da kolaylaştırmaktadır. Kadınları daha fazla tehdit eden bu rahatsızlıktan kurtulabilmek için kalsiyum tüketimini yükseltmek gereklidir.

süt

süt

Kalsiyum açısından zengin olan ve kolay ulaşabileceğiniz sütü günde en az 2 bardak tüketirseniz kemik sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz. Süt içmeyi sevmeyen biriyseniz süt ve süt ürünleri arasında yer alan yoğurt ya da peynir gibi gıdaları da tüketebilirsiniz.

Sebze Tüketin

Et yemeklerini aşırı tüketmek kemik sağlığınıza zarar verebilir. Yemeklerinizde mutlaka yeşil yapraklı sebzeleri bulundurmaya özen gösterin. Marul, ıspanak ve lahana gibi sebzeleri en az 1 öğün tüketmeye çalışın.

meyve sebze

meyve sebze

Sağlıklı ve dayanıklı kemiklere sahip olmanın bir diğer yöntemi ise güneş ışınlarının yararlı etkilerinden faydalanmaktır. Güneş ışınlarındaki D vitamini kemiklerin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Vücudunuzun büyük bir bölümünü her gün düzenli olarak güneşlendirirseniz kemik sağlığınızı korursunuz. Fakat güneşlenirken 15 ile 20 dakikayı geçmemeye ve güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaya da dikkat etmelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir