Kazaların En Büyük Sebebi: Hız İhlali!

Sürücülerin kullandıkları araçların hızlarını, trafiğin akış durumunu ve trafik işaret levhaları ve belirlenen kurallara uymakla yükümlü olduklarını unutarak bu kuralları ihlal etmeleri sonucunda hız kuralları meydana gelmiştir. Aşırı hız ve dikkatsizlik yüzünden meydana gelen ve sonucunda ölüm doğuran kazalar, sınır ihlal tespit sistemi sayesinde en aza düşürülmüştür. Günümüzde trafik kazalarının pek çoğu sürücülerin varmak istedikleri yere bir an önce gidebilme amacıyla ihlal ettikleri hız sınırları yüzünden oluşur. İnsanların bu sınırları devamlı ihlal etmeleri yüzünden gelişen teknoloji sayesinde sistemler geliştirilmiş ve bu durum kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.

Sürücüler, ilerledikleri yolun fiziksel şekilleri, kullandıkları aracın türü, taşıdıkları yükün durumu, trafik akış durumu, hava durumu ve görüş mesafeleri gibi nedenler doğrultusunda hız limitlerini ayarlamalıdırlar.

 

hız ihlali

hız ihlali

Sürücülerin hızlarını, kavşaklara, tepe üstelerine, yaya geçitlerine, mahalle ve sokak aralarına, tünellere, onarım alanlarına, dar köprülere, okul geçitlerine, dönemeçli ve virajlı yollara yaklaşırken azaltmaları gerekmektedir.

Trafikteki araçların şehir içi ve şehir dışı yollarla otoyollarda uymaları gereken azami hız sınırları değişim gösterir. Türkiye’de hız kuralları Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenmiştir. Zorunlu ve acil durumlar haricinde şehirlerarası karayolunu kullanmaya mecbur kalan araçlarda, araç cinsi göz önünde bulundurulmaksızın asgari hız sınırı 15 km’dir. Bunun yanı sıra araçlara römork ya da yarı römork takıldığında azami hız kesinlikle saatte 10 km olmalıdır. Tehlikeli madde taşımaya mahsus olan fakat boş olarak trafikte seyreden araçlar kendi gruplarına belirlenen hızla sürebilirler.

Sınır İhlal Tespit Etme Sistemleri

Gelişen teknolojinin ve iyileştirilen şartların en büyük nimetlerinden biri olan sınır ihlal tespit sistemi insan hayatı için tasarlanan en önemli sistemlerden biridir. Özellikle sınır ihlali konusunda duyarsız olan sürücüler üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bu sistem trafik akışının da daha düzenli ve sistemli olmasına yardımcı olmuştur.

Taşıtların arter üzerinde hız sınırı ihlalini zaman ölçümü metodolojisi ile tespit eden sisteme sınır ihlal tespit sistemi denir.

kaza nedenleri

kaza nedenleri

 

Bu sistem ön görülen arterler üzerinde oluşturulan giriş ve çıkışlardan geçerken araçların reel zamanlı hızlarını yol üzerine monte edilen kameralar yardımı ile tespit eder. Belirtilen hız ihlal edildiği takdirde fotoğraf yolu ile belgelenen sınır ihlali hakkında cezai işlem başlatılır.

Belirlenen zaman aralıklarında otomatik olarak çalışan sınır ihlal tespit sistemi yüksek çözünürlü kamera teknolojisine sahiptir. Sistem %99 doğru olarak çalıştığına dair akredite kuruluşlarından alışmış fonksiyon doğrulama raporuna sahiptir. 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir