Karın Ağrısı Hayati Tehlike Kaynağı Olabilir

Karın ağrısı çocuklarda sık görülen sorunlar arasında bulunuyor ve çoğu iyi seyirli olmasına rağmen bazen hayati tehlike yaratabiliyor. Yeri tam gösterilemeyen, yeme-içme-dışkılamayla ilişkisi olmayan, bir saatte kaybolan, ateş, eklem ağrısı gibi başka önemli belirtilerin görülmediği ağrılar genellikle zararsız kabul ediliyor.

ağrı

ağrı

Karın ağrısına kanlı kaka, aşırı ishal ve sürekli kusma eşlik ediyorsa, bir saatten daha uzun süren ve yenileyen ağrılardan şikayet ediliyorsa, yemeden içmeden kesilme durumu varsa, yüksek ateş görülüyorsa, idrar yapmada güçlük çekiliyorsa, hep uyumak isteniyorsa mutlaka çocuğunuzu doktora götürün.

Büyükler de Dikkatli Olsun

Çocukların hastalıklarının ayırt edilmesinde ailelere büyük görev düşüyor. Hafif belirtilerle başlayıp ciddi sorunlara yol açabilecek hastalıkların iyi gözlenip gereklerinin yerine getirilmesi zaman kaybı ve gereksiz tedavileri önlüyor. Örneğin küçük bebeklerde özellikle emme sonrası zararsız kusmalar görülebiliyor.

karın ağrısı

karın ağrısı

Zorlayan miktarda kusma oluyorsa ve üç aydan küçük bir çocukta kusmayla beraber ateş görülüyorsa mutlaka doktora görünmeli. Büyük çocuklarda en sık görülen kusma nedeni ise bağırsak enfeksiyonları. Bir anda başlayıp iki gün içinde düzelen ağrılar, ishal ve ateş bu enfeksiyonların belirtileri. Unutulmaması gereken kanlı ve siyah kakanın ciddi sorunlara işaret ettiği. Bebeklerde her zamanki kaka miktarının artması, büyük çocuklarda ise günde üç kereden çok yapılan sıvı dışkılama ishal olarak kabul ediliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir