Kadınların Korkulu Rüyası; Topuk Çatlağı

Topuk derisinde meydana gelen kalınlaşma ve çatlak tüm kadınların korkulu rüyasıdır dersek abartmamış oluruz. Zira, topuk çatlağı özellikler yaz aylarında önemli bir sorun haline gelir. Yaz mevsiminde daha çok sandalet tarzı ayakkabılar tercih edildiği için topuklarda meydana gelen  çatlaklar ve deri kalınlaşması kötü bir görünüme neden olabilir.

topuk çatlağı

topuk çatlağı

Kadınlar arasında en yaygın ayak problemlerinden birisi olan topuk çatlakları mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hem ayakta meydana gelen çatlaklı büyümeye hem de ciddi derecede ağrı vermeye başlayabilir.

Topuk Çatlağı İçin Çözüm Önerileri

Topuk çatlağına ciltteki kuruluk neden olur. Bunun dışında şeker hastalığı, açık ayakkabılar, zayıf bağışıklık sistemi, aşırı kilo, ter bezlerinin düzensiz çalışması, deri hastalıkları da topuklarda çatlak oluşmasına neden olur.

çatlak

çatlak

Topukta meydana gelen çatlaklar tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilir. Doktor tarafından kalınlaşmış ve çatlamış deri alınır ve bölgeye sargı uygulanır. Topuk çatlağı problemi olanlar mutlaka ayak için uygun nemlendirici kullanmalıdır. Sıcak su banyosu ve sünger taşı da çatlak oluşmasına engel olur. Zeytinyağı ve vazelin topukta meydana gelen çatlakları iyileştirme etkisine sahiptir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir