İş Yerlerinin Aydınlatmasında Nelere Dikkat Etmeli?

İş yerleri çalışmanın yoğun olarak yapıldığı, dikkatin yoğun olması gereken yerlerdir. Bu alanlarda daha dikkatli olmak ve daha iyi çalışabilmek için ise mutlaka aydınlatma düzenin yeterli olması gerekir.

modern banyo aydınlatması

Aydınlatma düzenin içinde ise göz yormayan fakat uykuya da yer vermeyecek olan ölçütler kullanılır. Aydınlatma düzeni içinde mutlaka beyaz ışığın kullanılması gerekir. Sarı ışık psikolojik olarak uykunun gelişini hızlandırarak kişinin yorgun ve halsiz olmasına etki eder. Bu sebep ile beyaz ışık tercih edilmelidir.

İş yerlerinin aydınlatılmasında belirlenen düzenin ve ideal aydınlatma içeriğinin oluşturulması konusunda ise mutlaka konusunda uzman olan kişilerden destek alınması gerekir. Özellikle bilgisayar başında iş yapılan büro ya da ofislerde hem bilgisayar ışığı hem de genel aydınlatma çalışan için sıkıntı yaratabilir. Işın planlamasında masaların yerleşim planları yapılarak buna göre kesin ve ortak bir çözüm noktasının belirlenmesi önemlidir.

Konusunda uzman olan kişiler masanın ve bilgisayarın konumunu inceleyerek buna göre en ideal ışığın ne kadar ve hangi bölgeden yansıtılması gerektiğini de inceleyerek belirlerler.

Mağaza Aydınlatmaları

Mağaza gibi giyim, zücaciye ve benzeri eşyaların satışının yapıldığı alanlarda satış konusu olan ürünler aydınlatır. Bu aşamada yoğunluk satışı olan eşyalar üstünde olur. Genel alan aydınlatması da göz yormayacak olan seçimler ile yer alarak hem çalışanların hem de müşterilerin olumsuz etkilenmeyeceği seçenek tercih edilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir