İş mi Annelik mi?

Günümüz çalışan kadınının en büyük sorunu bu. İstihdamda yer alan kadınların yüzde 25’i evlendikten sonra işi bırakıyor. İşi bırakan kadınların yarısından fazlası daha sonra bu kararından pişman oluyor. Kısacası çalışan her dört kadından biri en verimli çağında üretimden kopuyor.

anne

anne

Bizde kadınlar çalışıp ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak veya anne olmak arasında bir seçim yapmak zorunda olduklarını düşünüyorlar. Sadece ekonomik olarak değil, sosyal gelişim açısından da çalışmak istiyor kadınlar. Ama çalışma koşullarının ve çocuk bakım desteklerinin yeterli olmayışı ya serden ya yardan vazgeçmeyi gerekli kılıyor. Şu anda istenen 12 aylık doğum iznine karşılık verilen süre 4 ay.

Neler Yapılabilir?

Bu konuda yapılması gereken düzenlemeleri verilecek destekleri uzmanlar çoktan belirlediler bile. En başta doğum izninin en az altı aya çıkartılması geliyor. Ücrette azalmaya bağlı olarak yarı zamanlı çalışma, bir yıl için verilen günde bir buçuk saatlik süt izninin iki yıla kadar çıkartılması, doğum hediyesi gibi düşünülebilecek tek seferlik maddi yardım ve aslında şimdilik en pratik yol olarak görülen kreş veya bakıcı için maddi destek fikri sosyal hizmet uzmanlarınca önerilenler arasında.

iş

Bunlar aslında o kadar da zor hedefler değiller. Bir ülkenin en kıymetli sermayesi insansa ve en kritik dönem de doğumdan itibaren geçecek üç yıl yani yaklaşık 1000 günse, üstelik kadınların üretimde kalması bütün ülke için bir gelecek oluşturacaksa neden olmasın?

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir