Haşimato, Troid ve Guatr Hastalığının Temel Sebepleri ve Özellikleri Nelerdir?

Haşimato hastalığı tiroid bezini olumsuz olarak etkileyen bir hastalık türevidir. Tiroid bezi rahatsızlıkları ise tiroid bezinin yeteri kadar hormone salgılamamasından kaynaklanan çalışması sonucu ortaya çıkar, yani hipotiroidizmdir. Tiroid bezinin çok çalışması yani hipertiroidizm olmak üzere iki farklı rahatsızlıkları görülmektedir. Guatr ise tiroid bezinin aşırı şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

guatr tiroid

guatr tiroid

Haşimato Hastalığının Belirtileri

Haşimato hastalığı tiroid bezini etkileyen otoimmüm bir hastalıktır şeklidir. Haşimato tiroiditi, otoimmün tiroidit ya da kronik lenfosit tiroidit olarak da tanımlanabilir.

Haşimato vakaları vücudun ihtiyacı kadar olan hormonları üretmesi için antikorların tiroid bezine saldırması neticesinde ortaya çıkar. Haşimato hastalığı tiroid bezi aşırı genişlemesi olarak bildiğimiz guatrın ve hipotriodizmin meydana gelmesi nedenleri arasındadır.

haşimato

haşimato

Aşırı yorgunluk, az da olsa sebepsiz kilo alma, kas güç kaybı, kuru cilt, kabızlık, adet kanmalarında düzensizlik, bağışıklıkta zayıflık, aşırı saç dökülmesi, kısırlık, depresyon ve stres ve kalp rahatsızlıkları gibi sorunlara sebebiyet verir. Genellikle ilaç ile tedavisi ile giderilen durumları vardır ancak ameliyat ile kesin tedavi edilebilir. Fakat insan vücudunun tüm sistemini etkileyen ciddi bir hastalıktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir