Hapı Yutarken Dikkatli Olmak Gerek

Virüsler ve bakterilerle mücadele ettiğimiz bugünlerde hastalıkların belirtilerine karşı ilaçları sıklıkla kullanıyoruz. Çünkü son günlerde birçoğumuz farklı üst yolunum yolu enfeksiyonları ile mücadele ediyor. Ölümcül etkileri olduğu için domuz gribini çok sık duysak bile biz aslında mevsimsel griple veya üst solunum yollarına yerleşmiş bakteriyel enfeksiyonlarla uğraşıyoruz. Bu yüzden ilaç kullanımı epey arttı. Ama bu ilaçların çoğunun doğru olarak kullanılmadığı da bir gerçek.

grip

grip

 Kullanım Yerleri Farklı

Virüslerin neden olduğu mevsimsel grip gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gereksiz. Çünkü bu grup ilaçlar bakteriler üzerinde etkili, virüsleri öldürmüyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı ise ileride karşılaşılacak bakteri sorunlarında ilacı etkisiz hale getiriyor.

grip olmak

grip olmak

Antibiyotik kullanmadan önce boğazdan kültür örneği alınıp antibiyogram testinin yapılması en mantıklı çözüm gibi duruyor. Üstelik günümüzde gereksiz yere ilaç kullanımı virüslerin         (mevsimsel gribe yol açan influenza virüsü gibi) de direncini arttırdı. Yani antibiyotiklere karşı bakterilerin geliştirdiği direnci şimdi virüsler de antiviral ilaçlara karşı geliştiriyorlar. İlaç içme alışkanlığımız böylece sonuçta tam aksi gelişmelere yol açıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir