Hamilelikte Bacak Ağrıları

Hamilelik dönemi boyunca vücut hem anneyi hem de bebeği doğuma hazırlamak için derin bir çalışma içine girer. Bu çalışma içerisinde en önemli olan etki genellikle bacaklarda yaşanır. Bacaklarda ağrı hamileliğin ilk dönemlerinde de rastlanabiliyor. Son dönemlere doğru daha da artan bu ağrılar çatlaklara ve varislere sebep oluşturabiliyor.

hamilelik ayları

hamilelik ayları

Bacaklarda yaşanan bu ağrının temel nedeni olarak uzmanlar damarlardaki kan akışının etkili olduğu yönünde hem fikirler. Annenin egzersiz yapması, çok fazla ayakta kalmaması, kilo dengesini ayarlayarak fazla kilo alımına sebep olacak beslenmeden kaçınması gibi birçok öneriyi sıralayan uzmanlar bunların yanı sıra muz tüketimini de öneriyorlar.

gebelik

gebelik

Hamilelikte Bacak Ağrısına Karşı Muz Tüketin!

Muz potasyum açısından zengin olan bir meyve olarak özellikle hamilelik döneminde yaşanan bacak ağrılarını gidermede anneye fayda sağlayacaktır. Fakat her şeyde olduğu gibi muz tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekiyor. Günlük bir adet muzun yeterli olacağını bildiren uzmanlar günde iki muz tüketimi de olumsuz bakmamakla birlikte farklı saat dilimlerinde tüketilmesini öneriyorlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir