Hamilelik Döneminde Yaşanan Kabızlık

Hamilelik dönemi içinde yaşanan birçok sıkıntılardan biri olan kabızlık kimi zaman bebeği düşürme endişesi ile anne tarafında geri itme olarak tabir edilen dışkılamayı geciktirme sebebi ile de oluşabiliyor. Bunun yanı sıra gebelik dönemi içinde kabızlık sorunu yaşanan bir sıkıntıdır.

kabızlık tedavisi

kabızlık tedavisi

Neden Kabızlık Yaşanır?

Hamilelik döneminde kabızlık yaşanması ilerleyen aylarda görülen bir durumdur. Anne karnında gelişen bebek sebebi ile iç organlarda bazı değişimler yaşanır. Gebeliğin sebebi ile rahim genişler, genişlemenin yanı sıra değişen hormonlar sebebi ile kasarlın bu değişkenliğe anında yanıt vermemesi ya da yavaşlama göstermesi sonucunda kabızlık baş gösterir.

Hamilelik Döneminde Kabız Olma Riskini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Birçok anne adayının bu sıkıntıyı yaşamamak için ya da yaşıyor ise kabızlıktan kurtulmak için neler yapılması gerektiği ile ilgili kafasında farklı düşünceler bulunur. Fakat bunların içinde kesinlikle bitki çaylarına yer açmayın.

kabızlık için bitkisel çözüm

kabızlık için bitkisel çözüm

Hamilelik döneminde kabızlığın geçmesi ya da kabızlığın oluşmaması için günlük sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle su tüketimi en az üç litre olarak açıklanıyor. Suyun belli oranda tüketiminin sırasında başka sıvı gıdalarda alınabilir. Bu sıvı gıdalar içinde yer alan çorbaları ekmeksiz olarak tüketmek gerekir.

Bunun yanı sıra hareket etmek, egzersizler ve yürüyüş yapmak da oldukça olumlu etki yaratacaktır. Hareketli olmak kabızlığın oluşmaması ya da giderilmesinde etki ederken ayrıca belli oranda kuru kayısı da tüketilebilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir