Hamilelik Döneminde Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Bebek sahibi olmak, kadınların hem fizyolojik yapısını değiştirdiği hem de hayatına yeni bir sorumluluk kattığı için göz korkutucu olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde stres yaşanması oldukça doğaldır. Çünkü anne adayı, bebeğinin sağlığı için sürekli evhamlanır ve bebek doğduktan sonra hayatının tamamen değişeceğini düşünerek korkuya kapılır.

Hamilelikte Stres

Hamilelikte Stres

Hamilelik Döneminde Rahatlamak İçin

Bu dönemde yoğun bir endişeye kapılan anne adayları, bebeğine bir şey olmaması için sürekli tetikte olur ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak ister. Sürekli bunları düşünüp durmak, kendisinin ve bebeğinin stresten zarar görmesine sebep olabilir.

Stresle Başa Çıkmak

Stresle Başa Çıkmak

Bu stresli dönemleri atlatabilmenin yolu, öncelikle eşinden sonra ise, aile ve arkadaş çevresinden destek almaktır. Anne adayı kendini yalnız hissetmemeli ve her şeyi kendi üzerine yüklememelidir. Hamilelik döneminde stresin en iyi çözümlerinden biri de egzersiz yapmaktır. Açık havada yapılacak yarım saatlik bir yürüyüş bile, kişinin daha çok pozitif enerji ile dolmasına yardımcı olur.

Sürekli bebeğinin sağlığını ön planda tutan anne adayları, kendini hiç düşünmez ve kendiyle ilgilenmez. Daha sonrasında aynaya baktığında ve bitkin bir haldeki yansımasını gördüğünde daha olumsuz bir psikolojiye girer. Bu yüzden anne adayının tabi ki bebeğini de düşünerek, fakat kendini de boş vermeden rahat bir hamilelik geçirmesi gerekir.

Gebelikte sorunlar

Gebelikte sorunlar

Bu süreçte, etrafındaki olumsuz şeylerden uzak durmalı hatta meditasyon ve yoga gibi enerji ile şifa yöntemlerinden yardım almalıdır. Çocuk büyütmekten korkan ve bunun stresini şimdiden yaşayan kadınlar ise, daha önce doğum yapmış tanıdıklarından tavsiye ve psikolojik destek alabilirler.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir