Hamilelerde Besleme Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının aklını meşgul eden ve sürekli yetersiz olduğunu düşündüren konulardan biri de beslenme konusudur. Ne yese ya da ne yemese gibi düşüncelerle boğuşan anne adayları bir yandan da hangi besinin bebeği için faydalı olduğunu ya da hangi besinlerin kendisine kilo yapmaktan başka bir işe yaramadığını araştırır ve öğrenir.

gebelikte beslenmek

gebelikte beslenmek

Dolayısı ile hamileler her besinden tüketmeye özen göstermeli özellikle bebeğin gelişimine faydalı olacak besinlere ağırlık vermeleri gerekir. Peki, nedir bu bebeğin gelişimine katkıda bulunan besinler? Mesela ilk başta süt ve süt ürünlerini sayabiliriz. Her gün peynir, yoğurt, süt, yumurta gibi gıdalar tüketilmeli haftada birkaç gün de omega açısından zengin olan balık tüketimine dikkat edilmelidir.

hamilelik beslenme

hamilelik beslenme

Ya Sebzeler?

Beyaz ve kırmızı et tüketiminin yanı sıra sebze tüketiminin de yok sayılmaması gerekir. Çünkü mevsiminde tüketilen sebzenin vitamini hem anne adayını hem de bebeği olumlu şekilde etkileyecektir. Aynı zamanda sebzedeki su miktarı sayesinde bağırsakların da düzenli şekilde çalışması sağlanarak vücudun işleyişi bozulmadan sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir