Hacamat nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mezopotamya ve Asya kökenli kültürlerden gelen geleneksel bir tedavi yöntemi olan hacamat Akupunktur tedavisine benzer özellikler gösterir. Bedenin sinyal noktaları olduğu varsayılan enerji akım kanallarına uygulanan hacamat, nedeni belirlibir hastalığın çaresiolmaktan çok, vücuttan atılamayan kan fazlalığının verdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılır.

hacamat

hacamat

 

Hacamat Nasıl ve Neden Yapılır?

Hacamat yönteminde deri, bir keski yardımıyla simetrik şekilde hafifçe çizilir, ağzı genişçe bir şişe, bardak veya kavanoz kullanılarak oluşturulan vakum ile vücuttan bir miktar kan çekilir. Bu kan, damardan değil, deri yüzeyindeki kılcal damarlardan alınır. Genellikle ağrı, sızı olan veya hastalıklı organa yakın noktalara yapılır.

Hacamat tedavisi ile amaçlanan yarar, hücreler arasında kan akışı sağlayan kılcal damarların durağanlığını harekete geçirmek, akışkanlık düzeyini arttırmaktır.  Bu bölgede biriken toksinler, metabolizma atıkları, kan yolu ile dışarı çıkar ve dolaşım sistemindeki enerji tıkanmaları ortadan kalkar. Bazı hastalıkların tedavisinde hacamat kullanılabildiği gibi tedaviye yardımcı ve destek bir yöntem olarak da tercih edilebiliyor.

hacamat nedir

hacamat nedir

 

Hacamat için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden önce, sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi,hijyen şartlarına uyulmadığı sürece, enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar, hamile kadınlar ve kanser hastaları üzerinde de risk oldukça yüksek! Demir eksikliği, Hemofili, Anemi, tansiyon düşüklüğü, DVT hastalığı mevcut kişilerde akıtılan kan oranına bağlı olarak durumu daha da kötüleştirebiliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir