Güvenlik İçin

Motosiklet tutkunları bilir, motosiklet binmenin keyfi, araba keyfine değişilmez. Tutkusunun yanında, motosiklet kullanmak, araba kullanmaktan daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden; motosiklet için geliştirilmiş özel elbiseler, özel kasklar bulunur. Özel elbiseler, herhangi bir savrulma ya da kaza anında, sürücünün minimum savrulmasını sağlayacak şekilde tasarlanır.

kask

kask

Motosiklet Kasklarının Özellikleri

Kafanızın ölçüsüne göre doğru kask bedenini; başınızın çevresini ve kaşınızın yaklaşık 1 cm üzerinden ölçerek tespit edebilirsiniz. Kaskı başınıza ilk taktığınızda başınıza oturmasına dikkat etmelisiniz. İç kısımdaki astar bölümü zamanla bir miktar esneme yapar. Bu durum dikkate alınarak kafa kısmına tam oturmayan kasklar, kaza sırasında başınızı korumayabilir.

Kafa çevresi 49-50 cm ise, XXXS beden kask kullanmalısınız. Yine kafa çevresi 51-52 cm ise, XXS beden kask kullanmalısınız.

kask

kask

Güvenlik olarak en doğru kask biçimi; kapalı ve gerekli standartları sağlayan (DOT, ECE) kasklardır.

Yalnızca kaskınızı takmakla yetinmeyin. Güvenlik çene bağlantısını da mutlaka kilitlemelisiniz.

Her ne kadar genelde siyah kask kullanılsa da; gece seyahat edilmesi durumunda, beyaz kask kullanmak, fark edilmenizi sağlayacaktır.

Eğer kaskınız; kırık, çizik ve darbe almış ise en kısa zamanda yenilemeniz gerekir.

Kaskınızı, motosikletinize bindiğiniz anda takmanız gerekir. Kask takmadan motosiklet kullanmak, yüksek derecede risk içerir.

Yazlık ya da kışlık kask modeli bulunmaz. Motor kaskları tasarımında, kaskların içerisinde havalandırma kanalları bulunur. Kış zamanı seyahat ediyorsanız, havalandırma kanallarını kapatarak, soğuktan korunmuş olursunuz.

Aslında en iyi motor kaskları, standartlara uyan kasklardır. Ayrıca kapalı olması da tercih sebebi olacaktır.

Malzeme olarak; termoplastik, fiber ve kevlar malzemelerinden üretilen kasklar vardır.

Kanuni olarak kullanım zorunluluğunun dışında; kaza esnasında en riskli bölge kafa olduğu için, kask kullanmak hayatınızı kurtaracaktır.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir